Koenzym Q10: Důležitá látka v našem těle

Napsala | 08.02.2015

Koenzym Q10]Určitě jste už slyšeli o koenzymu Q10, jedné z nejdůležitějších látek, která se vyskytuje v živočišných buňkách. Koenzym Q10 je nezbytný pro oxidoredukční reakce a funguje také jako aktivátor buněčné energie. Funguje jako stabilizátor buněčných membrán a kofaktor metabolických procesů. Koenzym Q10 se vyskytuje především v orgánech, ve kterých probíhá metabolismus a výměna energie. Nejvíce se tedy nachází v srdci a játrech.

V lidském těle se tato látka vytváří v malém množství, ale dá se dodávat vhodnou potravou a to zejména masem a mořskými produkty. Dodaná množství jsou ale i tak malá a při zvýšené potřebě je nutné dodávat tuto látku pomocí potravinových doplňků.


Koenzym Q10 je zapotřebí pro produkci naší energie. Je významný pro imunitní systém, srdeční funkci a působí jako antioxidant. Do 30 let věku si jej tělo vytváří bez problémů samo, později už je potřeba jej dodávat a to proto, že se schopnost těla vytvářet tuto látku s věkem snižuje. Nejbohatším zdrojem Koenzymu Q10 je hovězí srdce, játra nebo ledviny. Koenzym Q10 se však nachází také v rostlinách, ale v menším množství. Nejvíce se nachází ve špenátu, výhoncích vojtěšky, bramborách, sójových bobech a v pšeničných zrnech.

Jde o životně důležitý katalyzátor. Jeho nedostatkem vzniká vysoký krevní tlak a také srdeční choroby. Také přispívá k lepším účinkům některých léků. Může tak snížit vedlejší účinky antidepresiv a léčiv, užívaných při nádorových onemocnění. Také se účastní na biochemických procesech, které umožňují minerálům, stopovým prvkům a jiným prvkům vstup do buňky. Koenzym Q10 je především také antioxidantem, tedy lapačem volných radikálů.

SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.