Kinetóza: Nemoc z pohybu

Napsala | 07.01.2011

České Aerolinky]Dělá se vám špatně v cestovních prostředcích jako je auto, autobus, nebo letadlo? Pokud ne, určitě jste se s někým takovým už setkali.

Kinetóza je nemoc z pohybu, která způsobuje nevolnost, kdykoli cestujete v nějakém dopravním prostředku. Projevuje se zvýšením produkce slin, studeným potem a vyvrcholuje zvracením. Touto nemocí v dnešní době trpí celá řada lidí. Proč je tomu tak, že jedni si v dopravních prostředcích mohou číst a jiní se musí dopovat prášky jako je Kinedryl?

Kinetóza často postihuje děti, mezi dvěma až dvanácti lety, někdy jde o přechodné období, kdy kinetózou děti trpí, ale časem se jí zbaví. Někomu zůstane po celý život. Kinetóza nás může zastihnout dnes již v 3D kině, nebo dokonce i při pozorovaní tekoucí vody z mostu.

Tato nemoc je způsobena vysíláním rozporných informací čidel jednotlivých částí těla do mozku. Kymácení se přenáší zejména na žaludek a končetiny, proto zrak může zaznamenat určité pohyby méně výrazně. Organismus však musí ovládat pohyby a se zpožděním je informace o pohybu přenášena do mozku.

Kinetóze se dá předejít buď požitím nějaké prášku proti kinetóze, například Kinedryl, který užijeme alespoň 20 minut před cestou, nebo sezením na předních sedadlech v dopravních prostředcích, kdy se soustředíte na krajinu. Pomáhá také neotáčet hlavu, zhluboka dýchat, v letadle sedět u křídla, mít přísun čerstvého vzduchu, při jízdě nečíst, nepít alkohol a nejíst těžké pokrmy před cestou. Pokud se vám začne dělat špatně, nikdy neodcházejte na bok lodi a nenaklánějte se nad vodní hladinu. Tento postup vám jedině přitíží.

Spánkem, či zavřenýma očima se kinetóze můžete také vyhnout. Od kinetózy nám může pomoci alternativní medicína, léky a mind-body praktiky, což jsou určité specializované praktiky, která mají zabránit vzniku kinetózy.

SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.