Jaro se blíží, začínáme s předpěstováním bylin

Napsala | 22.02.2012

Bylinky za oknem]I když za okny mrzne až praští, tak pro milovníky bylinek začíná pomalu ale jistě čas jejich předpěstování. A jak si předpěstovat zdravé silné rostlinky? Je třeba dodržet několik pravidel a rad.

Květináč se semínky umístíme na světlé teplé místo, nejlépe za okno na jižní straně domu. Semínka potřebují také dostatek vláhy, proto je nesmíme zapomenout pravidelně zalévat.

Bylinky nepatří k náročným rostlinám, proto jim nemusíme připravovat speciální zeminu. Dbejte však na to, aby zemina neobsahovala příliš velké kameny nebo aby nebyla příliš těžká. Semínkům byste tak znepříjemnili až znemožnili klíčení. Zapomeňte na to, že čím více semínek zasejete, tím budete úspěšnější. Semena bylinek potřebují prostor, proto je vhodné je vysévat řídce. Klíčení bylin nějakou dobu trvá, proto nebuďte nervózní, když se hned druhý den neobjeví malá rostlinka.

Na výsev nemusíte používat okrasné květináče, ale stačí i nejrůznější kelímky od jogurtů.

Silné rostlinky si zajistíte tím, že jim opět dopřejete prostor. Slabé rostlinky z květináčů odstraňte, dopřejete tak dostatek místa těm ostatním.

Pokud je rostlina stará asi jeden měsíc, nastala vhodná doba na přesazení sazenic do větších nádob, pokud už venkovní teploty napadají příliš pod bod mrazu můžete odolnější rostlinky vysadit do záhonu. Pokud nejste vlastníkem zahrádky nezoufejte, i tak si můžete bylinek užít dosytosti. Pěstujte bylinky dál v květníku. Dbejte ale na dostatek prostoru, aby mohly vyrůst silné rostliny. Řadu bylinek můžeme takto pěstovat v květináči po celý rok a mít je tak neustále čerstvé.

Pokud s pěstováním bylinek teprve začínáte, je vhodné sáhnout po těch méně náročných, které vypěstuje opravdu každý. Patří k nim například bazalka, kterou využijeme v italské kuchyni, petrželka, tymián, majoránka nebo máta, z níž lze připravit lahodný čaj.

SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.