Jak správně skladovat potraviny

Napsala | 26.06.2014

Skladování zeleniny]Určitě už vás někdy napadlo, proč se vám některé potraviny kazí více, než je obvyklé. Možná za to může právě špatné skladování. Jak tedy správně skladovat potraviny, aby se nekazily a zachovaly si svou kvalitu, vitamíny a cenné látky v nich obsažené?

Takový hrách, čočka nebo fazole se lehce skladují ve vzduchotěsných dózách a nepotřebují se skladovat v chladničce. Jejich vnitřní vrstva je příliš silná a tak se pouze výjimečně stává, že jsou napadeny nějakým hmyzem. Obecně platí, že tyto potraviny i rýže a další obiloviny se dají uchovávat v dózách a to především na chladném a suchém místě, často v našich „komorách“ a spížích. Dají se také skladovat v chladničce. I mouka se dá běžně skladovat v chladničce.


Taková kořenová zelenina jako brambory, cibule, mrkev, vydrží celé měsíce, ale opět vyžadují chladné místo. Pokud máte dům, nemělo by pro vás být problém mít na toto uskladnění například sklep. Problém s uskladněním potravin je však především v bytech, kde je přes rok stále stejná teplota a to často i ve sklepení. Jedinou radou pak je, kupovat si potraviny na okamžitou spotřebu a částečně uchovávat v chladničce, pokud máte místa nazbyt.

Mrkev by se měla vždy skladovat v chladničce. Takové brambory by nikdy neměly být skladovány společně s cibulí, protože dochází k chemické reakci, která urychluje jejich zkažení. Také většinu další zeleniny je potřeba skladovat v chladničce, protože je náchylná k brzkému zkažení.

Někteří však dávají přednost skladovat zeleninu jako je paprika, okurek a rajčata venku mimo chladničku. Prý by měly vydržet déle. Ovoce se běžně uchovává mimo chladničku a lze jej také takto nechat dozrávat. Pokud je uskladníte v chladničce, zabráníte jeho dozrávání a zahnívání.

I uvařené jídlo, které nespotřebujete, je nejvhodnější skladovat v chladničce, kde vám bez problémů vydrží delší dobu. Je však nutné pamatovat na to, že se musí co nejdříve zkonzumovat. Velkou službu v tomto ohledu odvádí i mražák, kde můžete zamrazit na delší dobu velkou část potravin pro jejich pozdější užití.

Relevantní články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.