Hluchavka

By | 09.10.2020

Hluchavka]Hluchavku si může splést opravdu málokdo. Navíc na ni můžete narazit téměř kdekoliv. Velmi se podobá kopřivě, ale její listy nepálí. Často je stejně jako kopřiva považována za plevel. Místo abyste se jí však zbavovali, zkuste začít využívat její léčivé síly.

Díky své podobě s kopřivou se jí často říká hluchá kopřiva. Často roste na neudržovaných místech našich zahrádek. Má typické bílé lehce vonící květy, které často vyhledává hmyz po jeho sladký nektar. I jako děti jsme si kdysi s hluchavkou hrávaly, snažily jsme se z jejich květů vysrknout jejich nektar.


Hluchavka se dá využít k léčebným účelům úplně celá. Sbírá se květ, listy i nať. Od května do září se může hluchavka sušit ve stínu, ideálně na větrné půdě. Pokud k sušení využíváte umělé teplo, dávejte pozor, ať nepřekročíte hranici čtyřiceti stupňů.

Květy hluchavky velmi snadno vlhnou, a pokud se jednou zbarví do hněda, stávají se nepoužitelné. Po usušení je vhodné je skladovat v tmavých nádobách. Pokud se vám podaří květy hluchavky správně usušit, budou mít bílou až slabě nažloutlou barvu.

Hluchavka je silně léčivá bylina. Dá se použít ve formě odvaru na otírání spálenin a dezinfekci ran. Vnitřně působí hluchavka svíravě, protizánětlivě, močopudně a uklidňuje nervy.

Ocení ji i ženy, kterým pomáhá při výtocích, nepravidelné menstruaci a při obtížném močení.

Využívá se při zánětech žaludku, nadýmání a při katarech cest dýchacích. Využít se dá i k sedacím koupelím a to na hemeroidy a praskliny konečníku.

Z hluchavky se dá také připravovat hluchavkový čaj. Ten usnadňuje vykašlávání a to hlavně u dětí. Dá se jím také upravit trávení.

Takový čaj z hluchavky se dá připravit ze dvou až tří lžiček květů hluchavky, které se zalijí vařící vodou. Sedací koupele je vhodné připravovat z dvaceti až třiceti celých rostlin, ze kterých se dají získat až tři litry nálevu.

Spolu s hluchavkou se také dají sbírat kopřivy a to nejlépe v době jejich květu, což je od července do září. Ještě teď tedy budete mít šanci nasbírat pár léčivých kopřiv.

Kopřivu lze využít při bolestech kloubů, zánětech nervů, revmatických bolestech, zánětech močových cest a také ke zlepšení růstu vlasů a proti jejich maštění.

Kopřiva je navíc výborná k redukci cukru v krvi. Pokud máte nějakou otevřenou ránu, použijte čerstvé kopřivové listy, které zastaví krvácení.

Kopřivový čaj si připravujte, pokud potřebujete pročistit ledviny a ulevit dně nebo zánětu močového měchýře. Kopřivy jsou výborné pomocnice i při odhánění hmyzu, nemá totiž rád její vůni.

Hluchavka má však na rozdíl od kopřivy jednu nespornou výhodu. Její listy nepálí a tak se nemusíme bát hluchavku sbírat. Hluchavek existuje celá řada druhů, po léčebné účely se však sbírá hluchavka bílá.

Navíc se dá zakoupit sušená i v lékárně a tak není problém ji buď nasbírat, nebo koupit. Její léčebné účinky znali lidé už za dob starověkého Řecka a Říma.

Hluchavka je výborným pomocníkem na menstruační potíže, posílení dělohy, zánět vaječníků, gynekologické záněty a nespavost. Pomáhá na úpravu trávení a při problémech s dýchacím systémem. Je vhodná na ekzémy a k řešení problémů se zlatou žílou a hemeroidy.

Nejlépe působí na pohlavní orgány, a proto je její použití u žen a mužů rozdílné.

Díky svým vlastnostem, kdy léčí menstruační problémy u žen a posiluje dělohu a také kvůli jejím léčebným účinkům, kdy pomáhá při zánětu vaječníků, je často součástí spolu s kontryhelem čajových směsí určených na ženské choroby.

U mužů a to především ve starším věku, pomáhá na problémy s vylučováním moči. Hluchavka příznivě ovlivňuje prostatu a uvolňuje močové cesty. Usnadňuje močení a pomáhá při problémech s močovými cestami.

Čaj z hluchavky má lahodnou chuť, pomáhá při nespavosti a příznivě ovlivňuje trávicí a dýchací orgány. Můžeme ho osladit medem a pít jako klasický čaj.

Silný hluchavkový odvar zase pomáhá na kožní ekzémy a na hemeroidy. Mladé lístečky hluchavky se také skvěle hodí do jarních vitamínových salátů.

Nálev nebo odvar z hluchavky bílé vytvoříme z dvou kávových lžiček květů, které zalijeme čtvrtlitrem vroucí vody a necháme alespoň patnáct minut louhovat. Lze použít také jako tonikum k ošetření pleti.

Přečíst  Ořechy ku prospěchu
SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..