Historie whisky

By | 24.05.2020

Každý gurmán si jistě rád dopřeje skleničku alkoholu, která má vynikající pověst, pomůže navodit večerní pohodu, a navíc skvěle chutná. Pohodlí domova si umí vychutnat především lidé narození ve znamení lva, ale dá se říci, že dobrá sklenka whisky potěší úplně všechny, kteří nejsou zarytými abstinenty. A jakou historii za sebou tento nápoj vlastně má?

Whisky je nejspíše starší, oficiální záznamy ale hovoří o 15. století

První písemný doklad o tom, že se někde vyrábí ve velkém whisky, pochází z jednoho skotského kláštera. Sám skotský král Jakub IV. si totiž objednal soudek této proslulé lihoviny. Whisky se pravděpodobně vyráběla už mnohem dříve, možná ještě za časů raného středověku nebo v době christianizace Velké Británie. Tehdy měl naučit skotské a irské zemědělce pálit první whisky svatý Patrik. Původně ale šlo o nápoj pro chudinu a šlechta si ji oblíbila až mnohem později. Samotný název pochází z latiny, kde se whisky říkalo „Usqua“, což je zkratka doslova pro živou vodu.

Sedmnácté století ve Skotsku a Irsku? Stovky nelegálních palíren whisky, tvrdý nátlak ze strany parlamentu. Skoro nekonečný černý trh, malá kontrola severních oblastí pod správou britské koruny, to vše přinášelo rozkvět výroby. Později úředníci svůj boj vzdali a parlament uznal, že bude lepší whisky produkovat ve velkém a dobře zdanit. V roce 1824 byla otevřena první státem uznaná palírna The Glenlivet. A o století později přijal skotský parlament zákon, který umožnil fungování dosud ilegálních (neoficiálních) palíren bez větších problémů se státní mocí. Dnešní prosperita má své kořeny právě zde…

Dnes už se whisky vyrábí po celém světě, svou vlastní značku dokonce pálí i Japonci, několik značek má dokonce také Indie. Několik palíren pamatuje také česká nebo československá historie, nedá se ale mluvit o velkém historickém úspěchu, který by snad překonal slávu whisky z Ostrovů. Mimochodem, právě zdejší rozdíl poznáte na první pohled, Irové říkají „whiskey“, ve Skotsku (nebo i Kanadě) se zase ustálilo pojmenování „whisky“.

Přečíst  Proč se lekáme?
SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..