Fytoterapie

Napsala | 25.04.2012

Pokud nevíte, co si pod pojmem fytoterapie představit, máte možnost se to dozvědět. To že jsou rostliny mocné, ví lidstvo od pradávna.

Fytoterapie je jen trochu jiný název pro léčbu bylinami. Bylinky lidé užívali vždy, když měli nějaké problémy a moc dobře věděli, jak jim v tomto ohledu může matka příroda vyjít vstříc. Léčba bylinami tak spadá do nejstaršího způsobu léčby zdravotních problémů. Tehdy samozřejmě ani jiná možnost, než se léčit přírodně a využívat přírodní bohatství, nebyla.

Dá se odhadnout, že lidé nejdříve pozorovali zvířata a všímali si, které rostliny jí a poté je zkoušeli sami aplikovat na své problémy. I to s sebou nesla mnohá rizika a lidem dlouho trvalo, než se naučili, jaká bylina je vhodná na určité problémy.

Byliny, které měly silné aroma a byly pronikavé vůně, se často potíraly na kůži, jako ochrana proti hmyzu. Také se potírala na místa, kde lidé trpěli zdravotními problémy. Lidé už tehdy užívali byliny ke konzervaci jídla a také jako koření. Často se také byliny věšely do obydlí a to jak z důvodu provonění, tak i ochrany před dotěrným hmyzem. Ostatně byliny byly vždy spojeny i s mnoha rituály, které byly spojeny s nadpřirozenou silou.

Zajímavé také je, že civilizace, které tu žily několik tisíc let před námi a byly na různých místech planety a bylo jim tudíž znemožněno jakkoli spolu komunikovat, užívaly na určité zdravotní problémy stejné byliny.

Takové maliní, či borůvky vždy zabíraly na průjem jak v Asii, tak i v Americe. Máta naopak měla podpořit trávení a andělika lékařská pomáhala při problémech s dýchacím ústrojím.

Fytoterapie – Nálevy i koupele

Není žádným tajemstvím, že v dávných dobách existovali a někde i dodnes existují šamani, starověké kultury, báby kořenářky, či obchody s kořením. V dávných dobách také vznikaly první herbáře a počaly začátky přírodní medicíny. Lidé sbírali své vědomosti o bylinách celá tisíciletí, než se dopracovala až sem, kde jsou dnes. I dnes, kdy máme možnost si mnoho bylin a hlavně jejich extraktů koupit v lékárně, známe tradiční bylinou léčbu, jak už čaji z meduňky, lípy, šípku, které si sami můžeme natrhat a usušit nebo z nich také můžeme dělat domácí masti. Můžeme z nich vyrobit i olej.

I my sami doma si můžeme z bylin vytvořit mnoho zdravotních pomocníků nebo si je můžeme jednoduše zakoupit. Dnes už se dá téměř všechno sehnat.

Bylinky je vhodné užívat jak na krátkodobá tak i dlouhodobá onemocnění. Než ale zaberou, chce to čas. Také mohou být užívány jako prevence nemocí, nebo jako doplňková léčba.

Byliny se pro léčbu mohou užívat úplně celé, tedy všechny části od pupenu ke kořenu, záleží však na druhu rostliny. U každé rostliny se sbírá něco jiného.

Z bylinek se dají dělat nejen čaje, ale také odvary, nálevy, masti, obklady, kapsle, tinktury i koupele. Vždy je důležité si o dané bylině, kterou chceme užívat vše zjistit, abychom věděli jak správně ji využít. Také je důležité se zeptat odborníků na různé kombinace jak bylin, tak i bylin s léky. Taková třezalka snižuje účinek hormonální antikoncepce. Opatrnost je na místě i v těhotenství a kojení.

SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.