Fluor v potravinách

By | 14.08.2020

Fluor, jedna z nejvíce diskutovaných chemických látek, která má své příznivce i odpůrce. Fluor je nekovový prvek, značně toxický, zelenožlutý plyn, chemicky mimořádně reaktivní. Byl teoreticky znám už dlouho, ale vyrobit se ho podařilo až v roce 1886 Henrimu Moissanovi, který za tento počin obdržel Nobelovu cenu. Fluor je biogenní prvek a je důležitou a nezbytnou součástí našeho organismu. 95% veškerého fluoru v těle se nachází v kostech a zubech.

Z toho tedy plyne i jeho význam. Fluor je nezbytnou složkou pro tvorbu pevných a zdravých kostí. V zubech snižuje pravděpodobnost poškození zubní skloviny kyselinami a bakteriemi. Z nedostatku fluoru je fluor často součástí zubních past.


Fluor je také důležitý pro tvorbu silných a tvrdých kostí a pro zdravé zuby. Snižuje také kazivost zubů. Jeho nedostatek se projeví nižší kvalitou kostí, zvýšenou tvorbou kazů a slabší pevností zubní skloviny. Z těchto důvodů mají některé zubní pasty záměrně zvýšený obsah sloučenin fluoru. Fluor se také podílí na tvorbě organických sloučenin v játrech a ledvinách a umožňuje vazbu fosforečnanu vápenatého ve tkáních.

Fluor je látka, která rozděluje společnost na dva tábory. Jedni tvrdí, že je důležitá, k životu potřebná a nevadí jim, že je fluor součástí různých potravin, drogerie a dalších produktů. Naopak druhý tábor tvrdí, že tento umělý fluor, který různé produkty obsahují, je nezdravý a tělu může jen škodit a zároveň být spouštěčem různých nemocí. Kde je pravda, to už musí posoudit každý sám.

Ve společnosti se však všeobecně předpokládá spíše nedostatek tohoto prvku než jeho přebytek. Velký nedostatek fluoru je ve stravě, obsahuje ho totiž jen málo zdrojů – například mořské ryby nebo černý čaj. Proto se také často dříve přistupovalo k fluorizaci pitné vody. Toto už však znamenalo problém, protože fluor ve vyšších dávkách byl hodnocen jako protoplasmatický jed.

Průměrná denní dávka fluoru je v průměru pro dospělého muže 4 miligramy a pro dospělé ženy o miligram méně. Fluorem tedy může dojít k předávkování, zejména u dětí při předávkování dochází k tvorbě nevzhledných skvrn na zubech, které jsou bohužel nevratné. Děti jsou předávkováním fluorem ohroženy nejvíce a to proto, že u nich teprve probíhá proces mineralizace skloviny. Pro to je vhodné, aby děti do tří let používaly zubní pasty bez fluoru.

Dospělý člověk mívá obvykle kompletně prořezaný chrup (mineralizovanou sklovinu), a proto mu nadměrný přísun fluoru sklovinu nepoškodí. Výjimkou jsou však těhotné ženy, při kterých může ve vyšších dávkách fluoru dojít k poškození plodu. Dnešní stomatologie dokáže dnes už škody způsobené fluorem zmírnit, ale nevrátí už stav chrupu do původního stavu. Zuby je možné například vybělit, ale záleží na míře poškození skloviny.

Přečíst  Višně a třešně
SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..