Dýňový olej

Napsala | 29.03.2016

Dýňový olej]Dýňový olej se často užívá v kuchyni a je lahodnou delikatesou a zároveň vynikajícím zdrojem látek cenných pro naše zdraví a vitalitu. Zejména Rakousko má velkou tradici v jeho produkci. Dýňový olej tam lisují už od 18. století.

Dýňový olej má tmavě zelenou barvu a hustou konzistenci, chutná také po pražených oříšcích. Díky své oříškové chuti se hodí do slaných i sladkých pokrmů.

Olej z dýňových semínek je určený zejména k použití za studena. Je výborný do salátů i na bylinkové brambory, sýry, rizota, masa, těstoviny, do pomazánek i krémových polévek. Můžete s ním pokapat syrovou cibuli či dochutit palačinky, ovesnou kaši a zmrzlinový pohár.


Navíc obsahuje i řadu přirozených antioxidantů a ty jsou považovány za hlavní pomocníky v boji proti stárnutí organismu.

Obsahuje také mnoho vitamínu E, ještě větší množství než ve slunečnicovém nebo olivovém oleji. Olej z dýňových semínek obsahuje také vitamín A, C, zinek, fytosteroly a snižuje riziko civilizačních chorob jako srdečně-cévní onemocnění, mrtvice a některá nádorová onemocnění.

Dýňový olej napomáhá snížit hladinu cholesterolu v krvi, reguluje srdeční rytmus, krevní tlak a má protizánětlivý účinek.

Nejznámějším léčebným účinkem dýňového oleje je účinek na zvětšenou prostatu, tedy problém, který často provází stárnutí mužského organismu. Dýňový olej, unikátní svým složením, dokáže tento problém zpomalit, zastavit i významně zlepšit.

Dýňová semínka jsou proto stále předmětem mnoha výzkumů, které zkoumají jejich vliv na lidské zdraví. Dýňová semínka obsahují vysoké hladiny aktivní látky, která dokáže blokovat nežádoucí hormon, který způsobuje zvětšenou prostatu.

Dýňový olej pomáhá i ženám a to zejména při postmenopauzálním syndromu. Snižuje krevní tlak a zlepšuje lipidové spektrum ve prospěch dobrého cholesterolu a tak snižuje výskyt mnoha nežádoucích symptomů, které často bývají součástí menopauzy, a které znepříjemňují ženám život. Jde zejména o návaly, bolesti hlavy a bolesti kloubů.

Dýňový olej obsahuje mnoho zinku a tak snižuje riziko osteoporózy.

Dýňová semínka, ze kterých se olej vyrábí, mají vysoký obsah aminokyseliny tyrptofanu, z toho potom vzniká neurotransmiter serotonin. Ten hraje největší roli v tom, jak se každý den cítíme. Nedostatek serotoninu způsobuje změny nálady, deprese, podrážděnost, agresivitu ale i poruchy spánku.

Pravidelné užívání dýňového oleje je jedním z mnoha způsobů jak člověk může pomoci svému tělu vyprodukovat dostatečné množství látky, která podpoří naši dobrou náladu i kvalitní spánek. Olej z dýňových semínek tak působí jako vhodná prevence proti mnohým zdravotním neduhům. Dýňový olej také obsahuje jód a tak pokud má někdo problém s nedostatkem jódu nebo se štítnou žlázou, může mu dýňový olej značně pomoci.

Dýňový olej pomáhá na problémy s močovými cestami, na problémy s pokožkou a je vhodný i pro zlepšení stavu vlasů a nehtů. Podporuje regeneraci buněk a zpomaluje stárnutí. Zlepšuje paměť a koncentraci a snižuje pocit nervozity. Je vhodný i na játra. Má protizánětlivé účinky.

SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.