Cukr: Sladký zabiják

Napsala | 10.01.2011

Cukr s jahodou]Cukr potřebuje k životu každý. O to víc ten, kdo cukr miluje, má rád sladké a nedokáže se bez něj obejít. Cukr je nejen odměnou, kulinářskou přísadou, ale dokáže zahnat hlad, dodat energii a ke všemu tak skvěle chutná! Jenže cukr dokáže být dobrý sluha, ale špatný pán. Podívejme se, jaké rizika nám hrozí v nadměrném požívání cukru.

Cukr se stejně jako cigarety, alkohol či drogy, může stát závislostí. A jak známo, žádná závislost není zdravou. Co všechno za nemoci či zdravotní potíže může mít na svědomí právě cukr?

Cukr může způsobit oslabení imunitního systému. U dětí může nadbytečným užíváním cukru docházet k úzkostem, hyperaktivnosti, poruchám koncentrace či chování. Také může způsobit rychlý nárůst hladiny adrenalinu. Nejen že kazí zuby a způsobuje zubní kazy, je hlavním indikátorem k obezitě. Může způsobit astma, nebo snížení růstového hormonu. Je spouštěčem potravinových alergií. Způsobuje u dětí ekzémy, nebo bolesti hlavy. Dokáže nepříznivě ovlivnit prospěch dětí ve škole. Stejně jako existuje alkoholová intoxikace, existuje i intoxikace z cukru. Děti, které trpí poruchami pozornosti, by neměli užívat moc cukr, ten totiž jejich poruchy ještě zhoršuje a prohlubuje.

Cukr může způsobit dětskou obrnu. Vysoký příjem cukru může způsobit epileptický záchvat. A mimoto, cukr „vykrmuje“ rakovinné buňky a tak podporuje jejich bujení.

Vše, co tu bylo napsáno, je ze seznamu doktorky Appletonové a je to pouhý zlomek toho, za co všechno může být nadbytek cukru zodpovědný. Pokud tedy chcete vy i vaše děti užívat cukr, je dobré si uvědomit, jak zdravě se umět stravovat. Cukr je samozřejmě v dnešní době nevyhnutelnou částí mnoha pokrmů. Užívejme tedy cukr, ale s mírou. A pokud budeme mít nějaké zdravotní problémy, zkusme cukr na nějakou chvíli vysadit. Třeba za to bude odpovědný právě on.

SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.