Cuketa

By | 02.04.2020

Cuketa]Cuketa, dobře známá zelenina našich zahrádek, se dá připravit na mnoho způsobů. Můžeme ji zapékat, smažit, přidávat do dušených zeleninových směsí, pomazánek, salátů, placek, bramboráků, ale také do polívky, dipů ,topinkových směsí a do špaget. Dá se jíst jako cuketové chipsy, které můžeme doma jednoduše nasušit. Navíc se s oblibou přidává také do bábovek a buchet. Cuketa, ač by to málokoho napadlo, se dá také odšťavnit. Má lahodnou oříškovou chuť, která se dá kombinovat se šťávou i z jiného ovoce.

Léto je v plném proudu a tak se zvyšuje i konzumace sezónního ovoce a zeleniny, kdy vše na zahrádkách dozrává a překypuje šťávou. Zelenina naplněná životodárnými enzymy, které regenerují tělo, čeká, až ji zkonzumujeme.


Právě létu na mnoha českých zahrádkách vévodí cuketa. Ta platí za gurmánskou lahůdku, ale zároveň s sebou nese řadu léčivých schopností.

Její největší předností a účinkem je právě hojivý účinek střev. Cuketa obsahuje slizy, které pečují o střevní výstelku, a tu celkově regeneruje.

Cuketová polévka, šťáva či smoothie je velmi vhodná pro všechny pacienty Crohnovy choroby nebo ulcerózní kolitidy. Povzbuzuje a léčí střeva a tím také celý imunitní systém. Aby člověk správně plnil terapeutické možnosti cukety, postačí jedna cuketa denně.

Cuketa je také velmi silně zásaditou potravinou, čímž napomáhá udržet acidobazickou rovnováhu těla, kterou často v dnešním světě tolik postrádáme.

Cuketa výborně pročišťuje ledviny, protože je z 90 % tvořena vodou. Rostliny, které přijímají vodu, ji filtrují, aby kořen, dužina i listy získaly jen to nejlepší z vody. Tudíž, voda, kterou ovoce i zelenina obsahují, patří k těm nejlepším. Díky takové zelenině a ovoci jako je okurek, meloun nebo cuketa, můžeme přijímat dostatek vyvážené tekutiny.

Cuketa je výborná také na otoky a zavodnění. I v tomto případě, pokud někdo takovými problémy trpí, je vhodné konzumovat jednu cuketu denně. Mladé cukety můžeme nastrouhat jako okurku, s troškou citronu, pepře a solí. S tou ale šetříme.

Zelená cuketa obsahuje velké množství provitamínu A, ten proniká hluboko do těla a to až k jádrům buněk a ovlivňuje tak celkové zdraví i energii. Cuketa obsahuje karoteny a minerály, nejvíce hořčík, železo, vápník, draslík a fosfor. Dále obsahuje velké množství vitamínů A, B, C. Také vlákninu a 90 % vody.

Cuketa je zdravá zelenina a pomáhá k detoxikaci organismu. Tělo čistí od toxinů a díky vysokému procentu vody je málo kalorická a tudíž vhodná při dietě a úmyslu snížení hmotnosti.

Cuketu navíc můžou konzumovat i pacienti s diabetem. Povzbudí činnost přetížených ledvin, kterým uleví. Cuketa je na tom s obsahem vlákniny podobně jako houby. Dokáže tedy velmi dobře zasytit. Vhodná je konzumace cukety ve formě večeře.

Cuketu mohou s klidem zařadit do jídelníčku také nastávající maminky. Pomáhá předcházet vzniku otoků a obsahuje důležitý provitamín B9, tedy kyselinu listovou, která pečuje o správný vývoj plodu v prvních týdnech po oplodnění.

Cuketa je tedy zázračnou zeleninou a pomáhá na odkyselení organismu, detoxikuje a zavodňuje tělo. Zlepšuje celkovou pohyblivost střev a příznivě působí na trávení. Má antibakteriální účinky. Málokdo ví, že cuketa také uklidňuje nervy a působí tak proti stresu.

Posiluje svaly a srdce a je vhodná při cukrovce, dně, revmatismu a problémech s ledvinami.

Tato zelenina také zvyšuje imunitu organismu a pomáhá udržovat štíhlou linii.

Pokud budete chtít zakoupit v obchodě cuketu, vybírejte mladé, světlezelené a tenčí kousky. Slupku z cukety nevyhazujte, protože se v ní nachází množství živin a minerálů a také vitamínů. Mladá cuketa, která ještě nemá jadérka, se připravuje i se slupkou, nakrájená na kolečka. Před použitím je však potřeba ji řádně umýt. Nejlépe uděláte, pokud si můžete pěstovat cuketu na své zahrádce sami.

Vhodné je také koupit malé, pevné a hrubé zelené cukety s bílými skvrnkami. Velké plody obsahují zbytečně mnoho vody. Vhodné je cuketu při vaření kombinovat s červenou paprikou, rajčaty, cibulí a česnekem.

Pokud nechceme, aby se z cukety ztratily její přípravou důležité látky, připravujeme ji dušením na oleji. Cuketu je také vhodné ochucovat čerstvými bylinkami jako je estragon, oregano, meduňka citronová nebo bazalka.

Přečíst  Dýně: Oranžová pomocnice
SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..