Cestujeme – Ohňová země

By | 26.09.2020
Část první – minulost

Znak Ushuaia]Pokud se vám někdy zachce cestovat až na „konec světa“, tak vězte, že jedna možnost existuje – navštivte Ohňovou zemi.

Leží tam město Ushuaia, které považováno za nejjižnější město na světě, jelikož leží na 54°48’57 jižní šířky.

A kde že se Ohňová země nachází ?

Wikipedie (Ohňová země) nám říká – Ohňová země (španělsky: Tierra del Fuego) je souostroví u jižního pobřeží Jižní Ameriky a také jeho hlavní ostrov (Isla Grande de Tierra del Fuego) u jižního cípu Jižní Ameriky. Nachází se mezi Magalhãesovým průlivem (ten ji odděluje od pevniny) a Drakeovým průlivem. Souostroví se skládá z hlavního ostrova Isla Grande de Tierra del Fuego, který je rozdělen mezi Chile a Argentinou, o rozloze 48.100 km² a skupinou menších ostrovů, včetně mysu Horn.

Město Ushuaia]Město Ushuaia je hlavní město argentinské části Tierra del Fuega. Název Ushuaia pochází z jazyka původního indiánského kmene Yahganů a v překladu znamená „Zátoku zhlížející k západu slunce“. Tento kmen měl stejně jako mnoho jiných národů v této oblasti pohnutý osud. Hlavně díky evropským kolonizátorům. Žili totiž pro ně klasickým způsobem života – bez oblečení, téměř nazí a živili se rybolovem. I když v této oblasti teplo zrovna není, tak těmto indiánům stačil k zahřátí pouhý oheň, který udržovali ve dne v noci. Dokázali udržovat i oheň na svých kánoích při rybolovu, na nějž vyráželi muži i ženy společně. Plody moře a indiánský chléb byly v zemi kde panovali drsné podmínky (moře se v létě neohřeje více než na (5° – 10°C) dostatečnou potravou.

Žili celkem šťastně a spokojeně až do příchodu portugalského mořeplavce ve službách Španělska Fernao de Magalhaese. Byl to právě Magalhaes, jenž spatřil při plavbě kolem ostrova mnoho planoucích ohňů a podle toho pojmenovali jeho námořníci neznámý ostrov Ohňovou zemí. Z obav a nevědomosti příčiny tolika ohňů se ani španělé nevylodili.

Evropané se při své snaze o „zcivilizování“ těchto domorodců, které sám Darwin označil za jedny z neubožejších lidí co viděl, dopustili mnoha chyb.
Yahganové považovali život v těchto podmínkách za přirozený. Jejich násilné převychování mělo pro ně fatální důsledky. Evropanům se nezamlouvala nahota Yahganů a tak se je snažili násilně zahalovat. Neustále vlhké oděvy, tyfus a spalničky započaly dílo zkázy. A jak je to s jejich populací dnes ? Podle dostupných informací žije dnes v Argentině jedna devadesátiletá indiánka z kmene Yahganů (též se používá název Ymanas) a desítky jejích soukmenovců přebývá na druhé straně Beaglova průlivu v chilské části Ohňové země.

Příště – Ohňová země a Ushuaiu v současnosti…

Obrázek pochází z Wikimedia Commons, licence CC
SMS Věštba
SMS Výklad / banner
Přečíst  Akášická kronika

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..