Čaga: Přírodní pomoc

By | 08.10.2020

Rezavec šikmý

Čaga]Rezavec šikmý, neboli čaga, je cizopasná houba. Patří mezi choroše, tedy houby, které rostou na kmenech stromů. Jde o víceletou dřevokaznou houbu, která patří do čeledi kožovkovitých. Houba má černý povrch a hnědavé zabarvení na řezu. Je možné ji také často přehlédnout, protože výborně splývá s kmenem stromu. Nejvíce se vyskytuje v Rusku, hlavně na Sibiři, u nás ji potkáte jen vzácně.

Dorůstá velikosti až padesáti centimetrů, váží tři kila a roste až po dobu deseti let.


Tato houba se živí šťávami hostitele a sbírá se na podzim a také na jaře, kdy v sobě koncentruje největší množství účinných látek. Tuto houbu můžeme nejvíce najít na jilmu, jeřabině, jasanu, ale podle zkušeností ruských léčitelů má tato houba největší léčivé účinky, pokud roste na břízách.

Čaga je výraznou houbou v ruském přírodním léčitelství. Obsahuje fenolické sloučeniny a chinony, které představují silné antioxidanty. Obsahují však také triterpeny, křemík, hliník, železo, vápník, hořčík, sodík, zinek, měď, mangan a draslík. Obsahuje také vitamíny B1, B2, B5, B6, B9, D3 a také vitamín K1. Díky tomu, že obsahuje tento vitamín, vyplývá, že by přípravky z této houby neměli užívat lidé, kteří mají problémy se srážlivostí krve. Rezavec šikmý však také obsahuje steroidy, polysacharidy, chromogeny, lignin, puriny, kyselinu čagovou, buničinu, inodiol, betulin a melanin.

Čaga se v tradičním lidovém ruském léčitelství užívá už celá staletí. Používá se zejména na žaludeční potíže a to na zánět žaludku, dvanácterníku, střev nebo na žaludeční vředy. Hojně se využívá i při nemocech jako jsou nemoci jater a užívá se i k léčbě lupénky. Čaga dokáže tělo tonizovat adaptovat a posilovat jeho imunitu.

Houba na rakovinu

V současné době je tato houba středem pozornosti vědců pro její potencionální protirakovinné účinky a to zejména díky látkám, které obsahuje, jako je betulin a inotodiol. Houba je zkoumána kvůli její možnosti zastavit růst rakovinných buněk.

Z této houby se v Rusku pomocí speciální technologie vyrábí koncentrovaný vodní extrakt, který se užívá na zvýšení obranyschopnosti organismu, při problémech se žaludkem a zažívacím traktem, ale také při problémech s játry a slinivkou. Tento extrakt se v Rusku těší velké oblibě a není to jen tak.

Rezavec šikmý výborně působí i na dýchací cesty a plíce, na kvalitu krve a kůže a je také vhodný při psoriáze a při zvýšeném krevním tlaku.

Tato houba v drcené formě slouží k přípravě odvaru z ní nebo k přípravě lihové tinktury a má stejné působení jako již zmiňovaný koncentrovaný vodní extrakt. Odvar z čagy je vhodné užívat při problémech se žaludkem, při žaludečních vředech a překyselení žaludku.

Připravovat z této houby lze i čaj. Léčivá čaga se však dá zakoupit i ve formě dražé, tedy ve formě, která nepotřebuje žádnou přípravu. Pouze stačí, když při zdravotních problémech spolknete dvě kuličky a balení máte s sebou vždy po ruce.

Přípravky, které obsahují výtažky z této houby, se dají sehnat i u nás. Navíc u nás existuje také mnoho léčitelů, kteří se o tuto houbu zajímají a to zejména pro její protirakovinné působení na lidský organismus.

Přečíst  Záhadná místa: Mysteriózní Machu Picchu II. díl
SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..