Beta karoten

Napsala | 08.10.2014

V čem se beta karoten vyskytuje?

Mrkev, beta karoten]Beta karoten je látkou ze skupiny karotenoidů, kterých se v přírodě vyskytuje na několik stovek druhů. Právě beta karoten má na svědomí žluté a červené zbarvení rostlin. Jeho přeměnou vzniká v těle vitamín A.

Beta karoten je pro člověka jedním z důležitých antioxidantů. Neutralizuje nebezpečné volné radikály, které vznikají v lidském těle při metabolických procesech. Beta karoten je prospěšný zejména při opalování, kde napomáhá k ochraně před rakovinou kůže.

Bez beta karotenu by například mrkev, meruňka, jahody, tulipány nebo narcisy neměly tak krásná zbarvení.


Beta karoten se vyskytuje ve žlutém, oranžovém, červeném a také tmavě zeleném ovoci a zelenině. Nejbohatšími zdroji beta karotenu je mrkev, rajče, paprika meruňky, karotka, papája, mango, nektarinky, broskve, špenát, brokolice, hrách, kapusta i řeřicha. Beta karoten se vyskytuje i v živočišných materiálech. Například dává zabarvení vaječnému žloutku, máslu nebo masu lososa. Mnoho beta karotenu lze najít i v hovězích játrech.

Beta karoten slouží jako zdroj vitamínu A a zároveň vykonává v organismu řadu dalších prospěšných funkcí. Působí jako antioxidant, pomáhá neutralizovat volné radikály, reaktivní molekuly, které vznikají během metabolických procesů v organismu a přijímáme je i z vnějšího prostředí. Konzumace ovoce a zeleniny, které jsou bohaté na beta karoten, pozitivně ovlivňuje rozvoj některých druhů rakoviny. Také působí jako prevence proti rozvoji kardiovaskulárních onemocnění.

Beta karoten působí jako ochrana před fotooxidací, protože dokáže potlačit negativní vliv volných kyslíkových radikálů, které vznikají v kůži důsledkem UV záření.

Účinky a vliv beta karotenu

Beta karoten má i stimulační efekt na imunitní systém a s vitamínem E a selenem dokáže potlačit vývoj zánětu oka. Podporuje tak správnou funkci zraku, je prevencí v šerosleposti, pomáhá k mladistvému vhledu pleti. Dokáže také oddálit proces tvorby vrásek a samotné stárnutí pleti.

Beta karoten slouží také jako zásobárna vitamínu A. Ten vzniká přeměnou z beta karotenu v případě, že zásoba vitamínu A tělu nepostačuje. Beta karoten však dokáže zajistit jeho dodatečnou výrobu, pokud však vitamín A v těle zcela chybí, beta karoten není schopen tento nedostatek nahradit a hrozí tak vážné zdravotní komplikace.

Dostatek beta karotenu potřebují zejména kuřáci, lidé, co si dopřávají alkohol, vykonávají práci náročnou pro oči nebo ženy, které užívají antikoncepci. Nedostatek beta karotenu může vést k výskytu rakoviny kůže, náchylnosti k šerosleposti a k oslabení obranyschopnosti organismu. Nedostatek beta karotenu může vést také k zástavě růstu a suchosti a poruchy funkce sliznic.

Nadbytek beta karotenu se ukládá do svrchních vrstev kůže, což má za následek její naoranžovělé zbarvení.

Pokud se beta karotenem předávkujete, nemělo by se vám, na rozdíl od předávkování vitamínem A, nic stát. Maximálně bude vaše kůže oranžová. Doporučuje se konzumovat co nejvíce čerstvého ovoce a zeleniny. Beta karoten vydrží zejména v mražených potravinách. Uvařením však ztrácí svoji hodnotu.

SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.