Banán: Co o něm možná nevíte

By | 31.01.2020

Banán]Často si jej kupujeme, jíme ho, děláme z něj různé pochutiny, ale co všechno o něm vlastně víme? Kromě toho kolik stojí, kde jej koupit a co z něj vytvořit? Přitom banán má svoje místo i v televizi, kdy se v kreslených seriálech využívaly jeho slupky k pádu nepřítele.

Název banánu pochází z arabského slova banan, což znamená v překladu prst. Druhy rostlin podobné banánovníku jsou lidstvu známé již před 8000 lety př. n. l. Předpokládá se však, že banán byl poprvé oloupán už mnohem dřív před 10 000 lety. Nejznámější písemná zmínka o banánu je z roku 327 př. n. l., kdy dokonce i Alexandr Veliký ochutnal chuť banánu. Dokonce se o něm zmiňují v buddhistických textech. První sad banánů můžeme zaznamenat kolem roku 200 v Číně.

Banány se rychle rozšířily po celé Africe. Roku 1502 díky portugalským kolonistům vybudovány první plantáže plné banánů v Karibiku a střední Americe.

Banánovník je zároveň i největší bylina světa. V rozvojových zemích je to nejčastěji konzumovaná potrava. Kromě ovocných banánů existují i banány zeleninové, které obsahují víc škrobu, ale syrové se nedají jíst, jelikož jsou trpké.

Zralé banány obsahují kolem 22% sacharidů, 75% vody a zbytek pak tvoří stopové prvky a minerály. Úžasně zklidňuje žaludek. Obsahují hodně draslíku a chrání srdce před chorobami, také obsahují sodík, vápník a hořčík, zinek, mangan a molybden. Banány také obsahují látky potřebné pro vydatný spánek. Má výborný uklidňující účinek na psychiku. Také pomáhá při redukci váhy, neboť neobsahuje moc kalorií, dokáže skvěle zasytit.

SMS Věštba
SMS Výklad / banner
Přečíst  Bylinky a rady do každé rodiny, na každou nemoc

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..