Arónie: Léčivé plody černého jeřábu

Napsala | 16.04.2012

Arónie]Arónie, které se lidově přezdívá černý jeřáb, je známou rostlinkou, která mnohostranně léčí a byla vždy hojně využívána v lidovém léčitelství. Arónii se daří i v našich končinách.

Arónie je keř, který dorůstá výšky až dvou metrů a jako své plody plodí malé bobulky, barvy borůvek.

Plody arónie jsou však jedinečné. Obsahují totiž vysoké procento antokyanů. Antokyany jsou tzv. bioaktivní látky, které ovlivňují mnoho procesů, které se odehrávají v lidském těle.

Černý jeřáb má blahodárné účinky pro lidský organismus a to potvrdily i mnohé lékařské studie. Arónie výborně posiluje činnost žaludku a jater, skvěle také pomáhá proti zánětům. Bylo dokonce zjištěno, že arónie působí i proti virům a bakteriím a zamezuje vzniku jejich odolnějších mutací.

Jelikož mají bobule barvu tmavě červenou, pomáhají v těle toxiny neutralizovat a chránit i játra. Plody také pomáhají posílit imunitu a také zpomalují rakovinu. Dokážou také stabilizovat hladinu cukru v krvi, a proto jsou vhodné pro diabetiky. Dokonce také čistí žíly a mají obecně příznivé účinky na kardiovaskulární systém.

Plody arónie jsou velmi zdravé, ale jejich chuť může být poněkud trpká. Dnes se však dá arónie sehnat v mnoha formách, od šťáv až po džusy. Nejvíce se doporučuje pít po jídle a pomalu. Denně by se nemělo zkonzumovat víc, než 100 ml šťávy z arónie denně.

Arónie se dá sehnat i ve formě sušených plodů, také jako džem, čaj, likéry, vína, medu a různých sladkostí. Při koupi výrobků s obsahem arónie je lepší dávat přednost produktům, které jsou prodávaný jako bioprodukty.

Obrázek, licence Creative Commons: Wiki/File:Aronia_prunifolia0.jpg

Relevantní články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.