Arganový olej: Cenná tekutina

By | 28.01.2020

Arganový olej, příprava]Arganový olej je ceněnou tekutinou, která se získává ze žlutavých plodů argánie trnité. Tento strom roste v pouštních oblastech Afriky. Uvnitř plodů se nacházejí oříšky, které jsou až třikrát tvrdší než oříšky lískové. Plody se pak podobají olivám a listy stromu jsou pochoutkou místních koz. Dříve tyto stromky s hustým kořenovým systémem prorůstaly pobřežím celé severní Afriky. V současné době jsou však tyto stromky na seznamu ohrožených druhů.

Olej se získává náročnou manuální výrobou, kdy se olej tradičně zpracovává v berberských vesnicích. Proto je arganový olej tak vzácný a spadá mezi dražší produkty. Cena tohoto oleje však odpovídá kvalitě, kdy se během jeho speciální výroby zachovávají cenné látky, které olej obsahuje.


Arganový olej obsahuje řadu významných antioxidantů například vitamín A a E. Olej obsahuje i esenciální mastné kyseliny, vitamín F a tokoferoly. Právě vitamín F zlepšuje kvalitu kůže a vlasů, čistí cévy od cholesterolu a usnadňuje spalování tuků a pomáhá tak redukovat váhu. Vitamín F působí dobře i na funkci prostaty. Arganový olej se také využívá v potravinářském průmyslu, pro ten se používá olej tmavé barvy.

Tokoferoly jsou důležité růstové a antisterilní faktory a jsou rozpustné v tucích. I ty se řadí mezi cenné antioxidanty, které chrání buněčné membrány před poškozením volnými radikály. Arganový olej obsahuje zhruba na jedno kilo až 600 miligramů těchto tokoferolů.

Arganový olej: Zatočí se záněty

Arganový olej má také vysokou oxidační stabilitu. Obsahuje také fytosteroly známé pro své antikancerózní vlastnosti. Jsou tak prevenci při regulaci vysoké hladiny cholesterolu v krvi.

Tento olej obsahuje také skvalen, který je druhotným zdrojem buněčného kyslíku a dokáže regulovat metabolismus steroidních hormonů. Lidské tělo si skvalen dokáže také vytvořit samo. Ten se poté ukládá do jater, mozku, sleziny, ledviny a do reprodukčních orgánů. Jedním z nejlepších zdrojů skvalenu je ale arganový olej, který ho obsahuje dvakrát více, než kterýkoli jiný olej. Arganový olej však obsahuje také karotenoidy, důležité přírodní antioxidanty. Právě karotenoidy pomáhají předcházet vzniku rakoviny žaludku, plic, prostaty a chrání naše srdíčko.

Arganový olej pomáhá udržet mladistvý ráz organismu a v kombinaci s kmínovým olejem se vyznačuje příznivými účinky na naši imunitu. Má také výrazné protizánětlivé a antibakteriální účinky. Podporuje také činnost mozkových buněk a stimuluje funkci jater. Dokáže ochránit pojivé tkáně a snížit krevní tlak. Pomáhá také předcházet degenerativním změnám uvnitř buněk.

Jedná se o výborný olej, který se může přidávat i do jídla. Nebojte se ho použít do salátů, omáček, zálivek a nahradit tak jakýkoliv běžně užívaný olej. Arganový olej se také vyznačuje nižším bodem zakouření, to znamená, že není vhodný k restování a smažení a hodí se pouze do studené kuchyně.

Pokud toužíte po marockém originálu, můžete si tuto atmosféru vytvořit i doma. Smíchejte kapku arganového marockého oleje s opraženými kousky mandlí a medem a natřete je na celozrnnou palačinku. Máte hotovou zdravou marockou pochoutku.

Přečíst  Magický význam kamenů: Pomáhají horniny léčit?

Arganový olej: Zázrak v péči o tělo

Arganový olej je však také tekutým zlatem pro naše tělo. Nejen, že napomáhá proti stárnutí pokožky, ale má výborné účinky a to zejména na vrásky. Africké ženy používají arganový olej od nepaměti. Má úžasné účinky na pokožku i vlasy. Nejedna kosmetická společnost jej přidává do svých produktů. Dnes si arganový olej však můžete pořídit v čisté podobě oleje, který můžete používat jak v kuchyni, tak také v péči o své tělo.

Výroba arganového oleje spočívá v ručním vyloupání jadérek, drcení a lisování. Má tak výborné hydratační a zjemňující účinky.

Arganový olej můžete používat jako hydratační přípravek, stačí vmasírovat pár jeho kapek do pokožky na obličeji či krku. Olej se rychle vstřebává a nezanechává mastný film. Olej se však dá přidat i do odličovacího tonika. I při této činnosti můžete své pleti pomoci.

Doma si můžete vytvořit i regenerační pleťovou masku. Zkuste smíchat lžíci citronové šťávy s třemi lžičkami bílého jogurtu, přidejte lžičku medu a tři kapky arganového oleje. Masku naneste na čistou pleť a nechte působit deset minut, uvidíte, jak bude vaše pleť odpočatá a hebká.

Pokud chce mít hydratované rty, stačí smíchat agranový olej s třtinovým cukrem a chvíli touto směsí masírovat rty. Arganový olej se však může přidat i do make-upu a tónovacího krému.

Pokud toužíte potěšit svou pokožku, můžete olej vmasírovat do pokožky po celém těle, nebo ho přidat do koupele či tělového mléka. Olej je také dobré používat proti striím, které se tvoří v těhotenství. Olej však můžete zkusit použít i na nehtovou kůžičku a hrubou pokožku.

Pokud toužíte po krásných vlasech, stačí, když do umytých, stále vlhkých vlasů vmasírujete arganový olej. Ten neoplachujte a vlasy upravte běžným způsobem. Stejně to udělejte, pokud chcete přidat vlasům lesk jen s tím rozdílem, že olej vmasírujete do suchých vlasů.

Argane oil production
SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..