Adventní čas

Napsala | 21.12.2016

Adventní čas]Máme za sebou druhou adventní neděli a další dvě nás teprve čekají. Každý na svém věnci už stihl zapálit dvě svíčky.

První adventní neděle se nazývá Železná. Advent byl vždy zasvěcen klidu a rozjímání. V posledních letech je však tato doba spíše dobou nákupního šílenství.

Druhá adventní neděle je nedělí bronzovou. Třetí adventní neděle je nedělí stříbrnou a poslední, čtvrtá adventní neděle, je nedělí zlatou.

Nejčastějším symbolem adventu je adventní věnec. Ty bez svíček se používají k výzdobě dveří, ten se svícemi slouží k odpočítávání čtyř adventních týdnů.


Tento známý zvyk zapalování svící na věnci se k nám dostal v druhé polovině 20. století z Německa. V českých tradicích se slavnostně zdobila okna jen na Bílou sobotu.

Adventní věnec představuje symboliku Kristova kříže a jednotu. Často se vyrábí z větví jehličnanů nebo cesmínů, které mají představovat život. Dříve se také často používaly holé nebo slaměné věnce, které měly za úkol odhánět zlé duchy a do domu zajišťovaly požehnání.

Takové věnce se vrací do módy i dnes. Častou barvou adventu bývá fialová. Ta má vyjadřovat důstojnost a pokání. Svíčky a stuhy na věnci by měly být také fialové s výjimkou třetí svíce. Ta by měla správně být růžová, protože je zasvěcena přátelství. Svíčky se zapalují proti směru hodinových ručiček.

Často můžeme vidět i věnce s pátou, bílou, svíčkou uprostřed. Ta se zapaluje na Štědrý den a má symbolizovat Krista.

K adventu patří také půst, spánek na tvrdém povrchu a zákaz erotiky. Zapovězená je i hlučná zábava nebo pomlouvání. Žádoucí je naopak každodenní návštěva ranní mše a konání dobrých skutků.

Tradiční barvou adventu je fialová barva, v Americe u luteránů byla nahrazena barvou modrou. V Evropě se začaly užívat věnce s bílými svíčkami, protože bílá barva je brána za tradičně slavnostní.

U protestantů používají na adventu čtyři červené svíce. To se rozšířilo i u nás a dnes je adventní věnec s červenými svíčkami nejčastější kombinací, na kterou můžete v době Vánoc narazit.

I svíčky na věnci mají svou vlastní symboliku.

První svíčka na adventním věnci se zapaluje na první adventní neděli, tzv. železnou. Tato svíčka se jmenuje Naděje a nese s sebou tedy poselství naděje, ať už se jedná o naději v oblasti zdraví, úspěchu, lásky, štěstí, čehokoliv. Letos jste tuto svíčku mohli zapálit 27. listopadu.

Druhá svíčka se zapaluje na druhou adventní neděli, tzv. bronzovou. Svíčka se jmenuje Mír a nese s sebou poselství míru. Letos jste ji mohli zapálit 4. prosince.

Třetí svíčka se zapaluje na třetí adventní neděli, tzv. stříbrnou. Svíčka se jmenuje Přátelství a správně by měla být růžová. Nese s sebou poselství důležitosti přátelství. Letos ji můžete zapálit 11. prosince.

Čtvrtá svíčka se zapaluje na čtvrtou adventní neděli, tzv. zlatou. Svíčka se jmenuje Láska a nese s sebou poselství lásky a všeho, co je s ní spojené. Letos ji můžete zapálit 18. prosince.

Pátá svíčka občas bývá a občas nebývá součástí adventního věnce. Zapaluje se na Štědrý den po západu slunce. Je bílá a symbolizuje Krista.

SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.