21. prosinec: Den slunovratu

Napsala | 22.12.2012

21. prosince začíná zimní slunovrat, kdy se Slunce nachází ve znamení Kozoroha. Jde o nejkratší den s nejdelší nocí v celém roce. Někdy se mu také říká zimní obrat slunce. V kalendáři začíná oficiální zima a každý den začíná být od tohoto dne o šest minut delší.

Letos si právě zimní slunovrat vybrali někteří jako datum, kdy skončí svět. My si však myslíme, že se nemusíte ničeho bát. I letos můžete prožít krásné a klidné Vánoce.

Jak se k zimnímu slunovratu stavěli naši předci? Především to byl den, kdy probíhaly pohanské oslavy. Den ovládly i různé předměty, které se s tímto dnem pojily. Byly to hlavně různé podoby slunce a slunečních paprsků. Sluneční návrat symbolizovali ptáci a v tento den bylo významným symbolem i zlaté prasátko. Toto období se vyznačovalo do zlatova upečeným selátkem, které se poté podávalo, jako vánoční tabule. Dodnes tuto tradici dodržují v Srbsku.

Od tohoto dne by měly přijít mrazy a sníh. Zima by měla začít se vší svou parádou. Právě zima je potřebnou částí roku pro všechny stromy a přírodu, aby si mohly pořádně odpočinout, než přijde znovu jaro a stromy tak mohly vykvést v celé svojí kráse.

I sníh je důležitá složka. Pokryje zem a pole a chrání je proti mrazům a zároveň chrání i živočichy. Příliš velké mrazy jsou často důvodem, proč pukají kmeny stromů, vymrznou některé rostliny a uhynou někteří živočichové.

I přesto, že dnes se už pohanské oslavy neprovádějí, můžeme i tak zdobit své domácnosti sluníčkem, ptáčky, nebo prasátky.

SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.