Taekwondo I. díl: Korejská sebeobrana

Napsala | 03.02.2012

Taekwondo]Taekwondo se řadí k bojovému umění. Pochází z Koreje, kde se velmi nezávisle vyvíjelo a to více jak dvě tisíciletí. V dnešní době je to moderní mezinárodní sport. Využívá hlavně nohy a ruce, ale také umí pracovat i s jinými částmi těla, vše za účelem obrany.

Taekwondo je prakticky sebeobrana, která používá nejvíce sebeobranných prvků. Kromě toho, že jeho cvičením můžete zdokonalit fyzickou, ale také psychickou sílu, vám taekwondo pomůže k dobrému zdraví i k nabytí celkové rovnováhy lidského těla.

Jako veškerá východní filosofie, i taekwondo napomáhá k potlačení vlastního ega, k nabytí úcty ke druhým a k dokonalému sebeovládání. Také pomáhá k nastolení harmonie mezi tělem a myslí. Pracuje s fyzickou silou a lidé, kteří taekwondo cvičí, užívají celé své tělo jako zbraň. K obraně se užívají nejen ruce a nohy, ale také pěsti, lokty, kolena, hlava a další.

První co se takový člověk učí, který se rozhodne věnovat taekwondu je, že se musí naučit především ovládat sám sebe a také se musí umět postavit za slabšího jedince. Samozřejmě, můžete se potom střetnout s jakýmkoli nepřítelem, ale kodex taekwonda zakazuje nepoctivé útoky a také používání nepřiměřených sil. Taekwondo by mělo jedince učit duchovní skromnosti.

Taekwondo – kjorugi, pchumse, kjokpch

Taekwondo jako i jiné bojové umění mají různé podskupiny. V těchto podskupinách se techniky, které se cvičí, podstatně liší. Těmito technikami jsou kjorugi, což je zápas samotný, další je pchumse, to je forma či souborné cvičení, následuje kjokpch, přerážecí techniky a nakonec hopnul, což je samotná sebeobrana.

Při každé této podskupině je zapotřebí fyzické ale také duchovní síly. Potřeba je i pevná vůle, trpělivost, velká koncentrace a také vyrovnanost. Nedílnou součástí je dodržování jakýchsi morálních pravidel, které s sebou taekwondo nese.

Nepřehlédněte:

Relevantní články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.