Jahody I. díl: Rozmanitý původ i odrůdy

Napsala | 10.06.2011

Jahody]Nastává období léta a s ním i období sladkých a všemi oblíbených jahod. Co jahody obsahují a proč jsou už po staletí tak oblíbené?

Jahody sladké, jahody voňavé. Právem se nazývají ovocem královským. Podle archeologických nálezů si na jahodách pochutnávali i lidé z doby kamenné. Dokonce i řecký lékař Hippokrat se zmiňuje o jahodách a o jejich léčebných schopnostech. Ve starém Římě lidé pěstovali jahody jako tzv. lahůdkové ovoce. Po nějaké době, ve středověku, si chuť jahod oblíbili mniši, kteří je s oblibou pěstovali v klášterních zahradách. Také na zámeckých hostinách v Evropě, se jahody podávali s velkou oblibou a to zejména v Anglii, Francii, Belgii a později také v našich krajinách.

První odrůdy jahodníku byly velice vzdálené těm dnešním. Byl to především plané formy lesních jahůdek. V dnešní době je svým zjevem připomíná hlavně odrůda Rujana. Po objevení Ameriky v průběhu zhruba 17. století začala nová epocha jahodníku a s ním jeho pěstování. Do Evropy se dovezly sazenice jahodníku virginského a za nějakou dobu dovezl jeden z námořníků několik dalších druhů až z Jižní Ameriky. Byl to jahodník chilský a první velko-plodové odrůdy byly na světě. Dokonce i francouzský král Ludvík XV. na své královské zahradě požadoval pěstování různých odrůd jahod, které mu velice zachutnaly. Jeho zahradníka napadlo zkřížit dvě odrůdy jahodníku a vznikla z toho odrůda nová, s většími a chutnějšími plody, která nese jméno jahodník ananasový.

Postupem času vznikalo stále více a více nových odrůd a dnes jich je skutečně velké množství, z nichž každá odrůda má své specifické vlastnosti a chuť. Avšak nejlepšími jahodami včetně jejich složení a účinků jsou stále jahody lesní, které lze jen těžko zakoupit. Lepší je lesní jahody pěstovat, nebo znát místa, na kterých se jim daří.

Nepřehlédněte:

SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.