Capoeira: Fascinující brazilský tanec

Napsala | 29.10.2011

Tanec]Capoeira je známé bojové umění, které je původem afro-brazilské. Jde o kombinaci tance, netradičního bojového umění a akrobacie. Jde o nejrychleji se rozvíjející bojové umění na světě. Capoeira je označovaná za komplexní kulturní fenomén. Je provázena tradiční hudbou.

Původem Capoeiry je stát Bahia v Brazílii, kam se v historii dováželo mnoho afrických otroků. Capoeira je hlavně africko-angolská kulturní tradice, která se rozšířila a neustále rozšiřuje do celého světa. Největší nástup tohoto druhu bojového umění přišel v 70. letech 20. století. Stáří Capoeiry se odhaduje na 400 let.

Capoeira byla mezi africkými otroky zakázaná, ale i přesto byla nadále provozována jako bojový tanec. Od roku 1770 se o Capoeiře prameny zmiňují jako o boji. První akademie pro výuku Capoiery byla postavena roku 1927 a od roku 1972 je Capoeira brazilským národním sportem a hned po fotbalu se tak stala druhým nejoblíbenějším.

Tento druh bojového umění zahrnuje kopy, akrobatické prvky, útoky nad hlavou, pády a mnohé další. Dva hráči se postaví do kruhu, který dělají diváci a v něm Capoieru předvádějí. V čele kruhu se vždy nacházejí hudebníci, kteří Capoeiru doprovázejí na tradiční hudební nástroje.

Druh Capoeiry Regional je modernější styl, který vznikl z Capoeiry tradiční kolem roku 1930. Capoeira Regional je zaměřená více na boj a zahrnuje i nové techniky, jako jsou hody, údery rukama, či vysoké kopy. Vše na sebe čistě a technicky navazuje.

Capoeira Angola je druh, při kterém se hráči neustále pohybují blízko sebe a musí reagovat na každý protivníkův pohyb, vytváří tzv. „dialog“ dvou těl.

Dnes je v kurzu Capoeira moderní, často označovaná jako Regional. Není to však skutečný Regional, protože v té modernější podobě je mnoho odlišných znaků od tradičního Regionalu. Tradiční styl Regional dnes praktikuje jen pár škol a to zejména v Brazílii.

Nepřehlédněte:

Relevantní články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.