Advent: sváteční období

By | 27.10.2020

Advent]Nastal čas adventní, vánoční a s ním přichází i atmosféra provoněná cukrovím a rozsvícená vánočními světelnými dekoracemi a hořícími svíčkami. Lidé nakupují vánoční dárky. Ale Vánoce jsou dobou čekání nejen na dárky, ale také na příchod Ježíše, kdy by lidé měli držet půst a nacházet se v naprostém klidu.

Odkud se vlastně vzal advent? Slovo advent pochází z latinského adventus, což znamená přicházející. Je to období oslav narození Ježíše Krista. Advent křesťané dodržují 4 týdny před Vánocemi. Lidé by měli rozjímat a odložit oslavy, svatby, sešlosti. Období adventní má délku 22 až 28 dní a během této doby mají svátek 4 svatí, těmi jsou Svatý Ondřej, který je patron rybářů, nevěst, provazníků a horníků, dále Svatá Barbora, ta je patronkou dělostřelců, havířů a dalších nebezpečných povolání, dalším je Svatý Mikuláš, patron námořníků, dětí, ochránce převozníků a rybářů a posledním je Svatá Lucie, ta je patronkou kočích, brousičů, sklenářů, švadlen a slepých.


První adventní neděle vychází vždy v období mezi 27. Listopadem a 3. prosincem, poslední je potom těsně před Štědrým dnem. Čtyři adventní neděle se označují jako železná, bronzová, stříbrná a zlatá.

Adventní neděle

Ta první adventní neděle značí začátek liturgického roku, od něhož se v křesťanství odvíjí čas do narození Krista. Charakteristickou barvou všech tří adventní nedělí až po stříbrnou je temně fialová, jako symbol půstu. Na zlatou poté připadá barva růžová, jako symbol radosti.

Na Štědrý večer, 24. Prosince, končí křesťanské adventní období, období půstu. Štědrovečerní večeře je velice slavnostní a je složena zejména z postních jídel. Pravé křesťanské svátky začínají až 25. prosince, narozením Páně, 26. Prosince přichází svátek svatého Štěpána, svátky končí 6. ledna, kdy se slaví Tři králové.

Přečíst  Vanilka I. díl: Bylina starých indiánů

Nepřehlédněte:

SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..