Zdravý život: Guarana místo kávy

GuaranaGuarana, svým oficiálním názvem Paulinie nápojná je zvláštní druh keře, který je původem až z daleké Amazonie. Dlouhá staletí tuto vzácnou bylinu užívali tamní indiánské kmeny, protože už tehdy věděly, že má silné povzbuzující účinky. Guaranu považovaly za posvátnou, která sloužila k nabytí nové síly a léčila problémy se střevy.

Guarana je výbornou rostlinou, protože stimuluje mozkovou činnost, také dokáže zvýšit výkonnost a pomáhá bojovat s únavou. Má podobné účinky, jako káva, ale na rozdíl od ní, obsahuje i vitamíny, které dokáže udržet v těle, a zároveň nepřekyseluje a také ke všemu nedráždí žaludek.

Název této rostliny je odvozený od slova wara´ná. Je velice důležitou hlavně pro brazilské kmeny, jako jsou Tupi a Guaraní.

Guarana nápojGuarana má malé a kulaté plody, které rostou hlavně v trsech. Při svém dozrávání často pukají a vevnitř jsou černá semínka. Ty zralá spadnou na zem a pomocí rukou se sklízí. V dalším procesu se suší a postupně pomalu rozemelou až na drobný jemný prášek.

Rostlina obsahuje kromě rostlinných silic, pryskyřice, třísloviny, taninu, theofylinu, theobrominu a vitamínu C, také kofein a vitamíny skupiny B. K tomu také obsahuje další zdravé látky. Podporuje fyzickou i duševní výkonnost, bojuje proti únavě, pomáhá zrychlit metabolismus a trávení a také spalování tuků. Snižuje bolest a podporuje účinky léků proti bolestem. Pomáhá při problémech s potencí a s menstruací, také je dobrým nepřítelem migrény a má afrodiziakální vlastnosti.

Avšak Guarana zvyšuje krevní tlak a také zrychluje tep, proto je potřeba hlídat si dávky. Také by ji neměly užívat kojící a těhotné ženy a nesmí se užívat dlouhodobě. Obsahuje dvakrát více kofeinu, než káva.

SMS Věštba
SMS Výklad / banner