Vaporizace bylin

Bylinky jsou odedávna našimi velkými spojenci. Odjakživa je naši předci pěstovali, sbírali a naučili se je dokonale využívat. Používali je jako koření, do čaje nebo je sušili a tvořili z nich bylinkové polštářky, také je zanechávali zavěšené v místnostech usedlostí. Dříve se věřilo, že bylinky nemají jen léčivou moc, ale také magickou. Magickou mocí se myslelo například odhánění zlých duchů, ochrana před zlem a negativní energií, uřknutím, chorobami a neštěstím.

Takto třeba fungovaly kopřivy. Ty měly sedláky ochránit od neštěstí a zlých věcí. Proto si je často věšely do vstupních místností.

Spolu s ochrannou mocí bylinek se přicházelo i na to, jak je čím dál lépe využívat k lidskému zdraví. Dnes toto poznávání došlo tak daleko, že existuje i tzv. valorizace bylin. Pod tímto pojmem si lze představit jednoduchou inhalaci, ale ne za pomoci hrnce s bylinkami, horkou vodou a ručníkem přes hlavu. Vaporizace probíhá za využití speciálního přístroje, tzv. vaporizéru.

Vaporizér je přístroj, který umožňuje vdechování cenných látek z bylin tím, že rostliny zahřívá velmi vysokou teplotou a vyrábí aromatickou páru, mění tak pevné a kapalné skupenství na plyn. Výhodou je, že nedochází ke spalování, jako je tomu klasického kouření, tím pádem se neuvolňují škodliviny.

Existuje také několik typů vaporizérů. K dispozici jsou přístroje malé i velké, příruční podobné elektronické cigaretě. Podstata zahřívání rostlin je závislá na konstrukci vaporizéru. Bylinky se tak mohou vkládat do kovového kalíšku, přes který proudí horký vzduch.

Výhodou valorizace je čistší a intenzivnější chuť a také vůně zahřívané rostliny, což činí z valorizování ojedinělý zážitek. Vaporizace pomáhá také při odvykání kouření, valorizovat se dá totiž i tabák, přičemž jsou negativní účinky zcela minimální a nevzniká zápach, který by mohl obtěžovat okolí.

Vaporizovat lze jakoukoliv léčivou rostlinu. Může jít o sušenou ale také čerstvou rostlinku. Používají se vždy určené části oné byliny, jako jsou například květy nebo listy. Ty se rozmělní na menší kousky, aby jimi mohl horký vzduch co nejúčinněji procházet a uvolnilo se co nejvíce vonných silic a léčivých látek.

Každá rostlina však vyžaduje odlišnou teplotu zahřívání. Vaporizéry lze jednoduše nastavit tak, aby byla zohledněna specifika dané bylinky – od 80 až do 220 stupňů Celsia a aby došlo k uvolnění co největšího množství léčivých látek bez jejich poškození.

Při výběru vhodné rostliny se dobře informujte o jejich účincích při valorizování. Platí však obecné pravidlo, že pokud se bylina používá do čajů, její účinky budou při valorizování podobné a ještě intenzivnější. Některé bylinky však nejsou vhodné pro cukráře, pacienty s vysokým krevním tlakem, těhotné a kojící ženy, děti a další pacienty s různými onemocněními. Vaporizovat lze místo klasických bylin jako je například heřmánek, levandule, máta, meduňka, mučenka, aloe vera, také česnek, semena kmínu, dužinu kukuřice, kávu, zelený i černý čaj.

SMS Věštba
SMS Výklad / banner