Vanilka I. díl: Bylina starých indiánů

VanilkaVanilka je jedno z nejznámějších a nejrozšířenějších koření na světě. Není to jen typická vůně vánoc, která se někomu pod názvem vanilka vybaví, ale je to také vanilková zmrzlina v parných dnech léta. Vanilka se často používá do pečení, teplých nápojů, ale zároveň je i afrodiziakem. Co však o vanilce víme?

Vanilka je původem z Nového světa. Jde o velmi jemné koření, které znali a hojně využívali dávno před příchodem evropských obyvatel původní obyvatelé Mexika. Tedy indiáni. Vanilku využívali jako vonnou přísadu do oblíbených nápojů, které tvořili z kakaových bobů. Vanilku však indiáni používali i do čokoládových placek, které dokázali už v tehdejší době vyrobit. K aromatizaci čokolády se tak vanilka užívá dodnes.

Staří Aztékové a Toltékové vanilku nepoužívali jen jako koření, ale také jako léčebný prostředek. Mysleli si, že vanilka je dobrá na srdce, pomáhá při únavě, odhání strach a dodává sílu a zdraví.

Dokonce i evropští doktoři předepisovali vanilku jako afrodiziakum. Ta se přidávala i do tabáku.

Vanilkové lusky byly do Evropy poprvé přivezeny Španěly a to pravděpodobně v roce 1521. Její název vanilka pochází původně ze španělského výrazu pro lusk.

Vanilka je pravá tropická rostlina a mimo tropické podnebí se jí nedaří. Jde o velmi vytrvalou a ovíjivou bylinu. Zajímavostí je, že se řadí mezi orchideje. Má dužnatou lysou a válcovitou lodyhu, která je až několik metrů dlouhá. Z ní poté vyrůstají ploché listy. Rozdíl mezi planou rostlinou a pěstovanou je především v aroma. Ta pěstovaná ho má podstatně výraznější.

Nepřehlédněte:

SMS Věštba
SMS Výklad / banner