Tisulská princezna: záhada, nad kterou se až tají dech

PrinceznaMladá a krásná dívka pohřbená navěky v rakvi? Hrozivá představa, že? A přesně tak nějak by se dala charakterizovat takzvaná Tisulská princezna, kolem které jsou dodnes velké otazníky. Jde o jednu z největších ruských záhad dvacátého století, která je srovnatelná snad jen s případem Jantarové komnaty. A kdy k objevu vlastně došlo?

Bylo nebylo na půli cesty mezi Krasnojarskem a Novosibirskem

Stalo se to jeden ničím zajímavý zářijový den v ruské obci Ržavčik v regionu Kemerovo, který se nachází přibližně uprostřed cesty mezi dvěma většími městy – Krasnojarsk a Novosibirsk. Vzdálená oblast od všech center, Kazachstán i Mongolsko jsou na evropské vzdálenosti přímo nepředstavitelně daleko. Lišky tu dávají dobrou noc, chtělo by se říci. Přesto se však ve zdejším uhelném dole našlo něco, co by mohlo odpovědět na hodně otázek týkajících se lidské historie. Tedy pokud by byl odtajněn archiv…

Sarkofág z mramoru, více než sedmdesát metrů hluboko? Obrovská vzácnost, která tu vlastně ani neměla být. Šest palců tlusté stěny, pečlivě opracované víko a uvnitř nádherná žena, které byste hádali asi třicet let. Modré oči, dlouhé tmavé vlasy, slušivé šaty. Vypadala, jako by jenom spala – a vlastně je dost dobře možné, že tomu tak i bylo. Na rakev se brzy přišla podívat celá vesnička, událost se rozkřikla a brzy se dostavila i tajná služba.

Několik mužů vystoupilo z vrtulníku, oblast uzavřelo a sarkofág z místa brzy zmizel. Poslední zprávy o Tisulské princezně jsou z Novosibirsku, kde tamní profesor zjistil, že tajemná dívka byla pohřbena už před mnoha miliony let! A co víc, geneticky vzato, šlo o celkem průměrnou ruskou ženu. Více se ale už asi nedozvíme, protože tehdejší sovětská vláda celý výzkumný program okamžitě utajila. A jistě není překvapením, že záhadami opředená rakev se už na veřejnosti nikdy neobjevila. Nikdo o ní nikdy neslyšel a nikdo neví, kde dnes leží…

Dívka doslova plavala v záhadné tekutině, jejíž analýza je také dodnes tajemstvím. Necelé čtyři roky po nálezu rakve přichází do nedaleké oblasti těžká technika, která se snaží najít něco víc. A je možné, že celá mise dopadla úspěchem. Podobně jako Area 51 v USA nebo pyramidy v egyptské Gíze však bude zřejmě zahalena šátkem tajemna ještě hodně dlouhou dobu. Přijde někdy den, kdy se dozvíme trochu víc?

SMS Věštba
SMS Výklad / banner