Tibetská mantra I. díl: Om mani padme hum I.

MeditaceBuddhisté už po celá tisíciletí zpívají a odříkávají tzv. mantry. Jsou to slabiky a slova sestavené tak, že při vyslovení by měly světu předávat výhradně pozitivní energii. Mantra je tedy jakousi modlitbou. Mantra Om mani padme hum představuje nejzákladnější a také možná nejznámější mantru, kterou buddhisté s láskou užívají dodnes.

Tato mantra je především mantrou vnitřní cesty. Je to jedno z nejnádhernějších vyjádření nejvyššího prožitku. V překladu to znamená lotosový květ, diamant v lotosu, zvuk ticha.
Stejně jako existuje šest smyslů, kterými vnímáme vnější svět, existuje také šest smyslů, kterými vnímáme svět vnitřní. A umí to dokonale.

Óm mani padme hum je velice zajímavou mantrou. Začneme slabikou óm. Slabika óm je jakýmsi zvukem stavu, kdy z našeho bytí všechno zmizí, to znamená, že zde nejsou žádné sny, myšlenky, projekce, ani očekávání. Celé naše vědomí je naprosto klidné. A právě to je chvíle, kdy slyšíme tzv. zvuk ticha. Tento zvuk nám však nemá ukazovat jen vnitřní hudbu, ale také náš vnitřní svět, kde existuje blaženost, radost a harmonie. To vše vyjadřuje zvuk slabiky óm.

I óm je jeden z mnoha důvodů, proč provádět meditace. Jakmile zaslechnete óm, to, o co jste trpělivě usilovali, se splnilo.

Na celém Východě znají zvuk óm. Ale nelze ho vyjádřit písmem a proto se zapisuje pomocí symbolu, který je dnes známý a u mnohých oblíben i v Evropě. Stejný symbol, jakým se zapisuje óm, se používá i v sanskrtu. Také se používá stejně i v pálí, v prákrtu a také v tibetštině. Stejný symbol je to také proto, že mnoho mystiků dosáhlo stejného prožitku, který nepatří do vnějšího světa a nedá se tak vyjádřit pomocí písmen.

Nepřehlédněte:

  • Tibetská mantra I. díl: Om mani padme hum II. - Lidé, kteří stále nepochopili význam ticha, když slyší hudbu, slyší jen zvuky. Ale lidé, kteří pochopili, slyší ticho. Slyší pauzu mezi dvěma zvuky. A právě to je podstata óm. Ta pravá hudba se skrývá v pauzách. A óm patří nejvyšší prožitky toho, kdo pravdu hledá.
  • Tibetská mantra I. díl: Om mani padme hum III. - Mantra Om mani padme hum je mantrou, která dokáže transformovat emoce, kterými je člověk dnešního světa, až přeplněný.
SMS Věštba
SMS Výklad / banner