Terapie přírodou II.: Zelená barva léčí

Terapie zelenou přírodouČeská republika je známá jako národ chatařů, chalupářů a trampů a tak tu byl vždy pěstovaný velký vztah k přírodě. V dnešní době se k tomuto způsobu života začíná vracet čím dál více lidí. Začínají kupovat zahrádky, chalupy a chaty, kde by mohli trávit volný čas.

Často pak lidé dělají ještě jednu chybu. Když jedou někam do přírody, přibalují si s sebou elektroniku, mobily, notebooky, tablety. A právě to je chyba. Právě v přírodě bez těchto dnešních vymožeností dokáže mozek daleko lépe vypnout a regenerovat se, než být neustále ve spojení a po ruce komukoliv a řešit tak každodenní starosti.

Mnohé studie prokázaly, že už po několika hodinách strávených na výletě stoupá nálada, zlepšuje se kreativita a zrychluje se uvažování. Příroda v nás také posiluje imunitu a zvyšuje počet buněk důležitých v boji proti rakovině.

Účinek terapie v nás také vyvolává koloběh života v přírodě. Tedy zrození, růst a zánik. Dále také biorytmy a střídání ročních období. Pomáhá nám pochopit naše potřeby a vyrovnat se s životem.

Zelená barva rostlin nás uklidňuje, oživuje oči a pomáhá při únavě. Tzv. zelená péče je léčba přírodou nemocných a fyzicky nebo mentálně postižených lidí. Do této oblasti spadá i terapie na farmách, kde se pacienti starají o zvířata a pěstují ovoce a zeleninu. Zelenou péči zahrnují i školy a školky v přírodě.

Léčebná zahrada by měla po celý rok aktivovat všechny smysly. Měly by v ní být bylinky, voňavé květiny přitahující hmyz a motýli, ovocné stromy a zeleninové záhonky. Tvar i uspořádání zahrady by mělo vyhovovat typu postižení či nemoci. Příkladem jsou zahrady pro senilní pacienty, kteří trpí stařeckou demencí. Pro takový typ pacientů je zapotřebí cest do tvaru kruhu, které nikdy nekončí.

SMS Věštba
SMS Výklad / banner