Stáří

DědečekAť už chceme nebo ne, lidské tělo začne v určitém období stárnout. Všechny nás to jednou čeká. Buňky v těle se přestanou obnovovat a načasované biologické hodiny se začnou zpomalovat, až se zastaví úplně. Najednou cítíme větší únavu, vše je trochu těžší a čas se kupodivu začne jakoby zrychlovat. Léta přibývají a síly ubývají, to je známá věta. Co se dá dělat, tělo je jen biologický stroj, který má naprogramovanou délku své životnosti. V té souvislosti si povězme, že duše s tělem nestárne, ale o tom si povíme až příště.

Proces fyzického stárnutí se u člověka začne projevovat, až na výjimky, mezi 40 – 50 rokem. V tomto čase nastává období, kdy u člověka klesá i fyzická výkonnost. Co s tím ?

Především je třeba srovnat krok s tělem a uvědomit si, že vaše výkony již nebudou takové, jako ve dvaceti letech. I když výjimky samozřejmě existují.

Určitě mohu doporučit, pokud to lze, pozitivní myšlení. Nepodléhejme hned stařeckým náladám. Jistě se mnou souhlasíte, že pozitivní myšlení je poplatné každému věku. Stres nikomu nikdy neprospěl.

Dalším krokem, který nám může pomoci, je přizpůsobení fyzické a životní zátěže. Se svým stařičkým autem také nezávodíte s novými a výkonnějšími stroji. Prostě si hlídejte fyzičku a zkuste se šetřit. Vím, není to vždy jednoduché, leč zkuste to.

Neopomíjejme i stravu. Starší tělo se s kaloriemi vypořádává pomaleji (samozřejmě není pravidlem). Pokud jíte nezdravě, zkuste změnit jídelníček. Vhodná strava stárnutí rozhodně ovlivní. Něco jiného je, když jste zdrávi a strava vám potíže nedělá.

Mnoha lidem sice zhuntovalo zdraví negativní myšlení, těžká práce, alkohol, drogy a další negativní faktory, ale proč si alespoň stáří neudělat klidnější a příjemnější ? Je určitě lepší stárnout bez nadměrného fyzického a duševního utrpení. Souhlasím s tím, že někdy člověk na výběr nemá. Ale proč to nezkusit ?
Stáří je poslední kapitolou lidského života. Tak si ji zkusme trochu zpříjemnit.

A vy, kdo máte do konce života delší dobu, vy zkuste starým lidem pomáhat, jak se dá. I vy to budete možná jednou potřebovat. Protože dalším faktorem, který ovlivňuje stárnutí je samota.

A tam, kde je láska, přátelství a naděje, tam je mnohdy i cesta ven ze stařecké prázdnoty.

SMS Věštba
SMS Výklad / banner