Správný pitný režim

Jak to opravdu je?

Pitná vodaLéto je za dveřmi a s ním i sluníčko a parné dny. V takových dnech je nejlepší dodržovat vhodný pitný režim, protože se naše tělo potí a ztrácí důležité látky, zejména vodu a může dojít až k dehydrataci. Jaký je však skutečně ten správný pitný režim? Kolik litrů vody průměrně za den by měl vypít zdravý člověk? Jsou to dva, tři nebo dokonce čtyři litry? A od čeho se toto měřítko odvíjí? A co když je to všechno vlastně úplně jinak?

Průměrně a všeobecně platí vypít tři litry vody denně. Takovéto pravidlo je velmi rozšířené a tak se miliony lidí po celém světě nutí vypít denně alespoň tři litry denně a to, i když nemají žízeň. Zároveň si mnoho lidí myslí, že pokud chtějí detoxikovat své tělo a zhubnout nějaká ta kila, musí také hodně pít.

Co víme určitě je, že člověk musí pít, ale kolik toho musí opravdu vypít, aby byl zdravý, hydratovaný a štíhlý? To neví nikdo. Množství vody, které by měl každý z nás denně vypít je totiž u každého velmi individuální. Pravidlo tří litrů vody denně původně vymyslela jedna francouzská firma, která uváděla na trh pod svoji značkou balenou vodu. Bohužel se pravidlo tak ujalo, že se jej snaží většina lidí praktikovat i dnes.

Nadměrné pití vody škodí

Ve skutečnosti totiž nadměrné pití vody může našemu tělu jen uškodit, než pomoci. To totiž zatěžuje mozek a ledviny. Tyto orgány musí totiž vše přefiltrovat a vyloučit. Spousta těch, kteří se snaží zdravě pít, mají problémy se zavodněním a otoky těla.

Ti, kdo hodně pijí, cítí, jak se po každém napití nafouknou jako balon. Proč se tak stává? Ledviny jsou totiž tak přetopené, že nestíhají filtrovat nadbytečnou zadrženou vodu v těle, natož tu nově přijatou. Voda, která se nestihne zpracovat orgány našeho těla tak zůstává v těle ve tkáních a buňkách a lymfa dostává pořádně zabrat. Je přehlcená a tak vnímáme na těle otoky a zavodnění.

Existují dokonce případy otoků mozku, kdy se lidi tak přepili, že 6 litrů vody denně tělo nestíhalo zpracovat a toto přepití způsobilo takovéto zdravotní problémy.

Kůže se dokonce může díky otokům tak napnout, až sama praskne a bude z ní vytékat lymfa. Pokud tedy hodně pijete a máte dojem, že to vaše tělo přestává zvládat, řešením může být naopak minimalizování pitného režimu. Pít můžete zkusit i močopudné čaje a navštívit můžete lymfodrenáže, které pomocí tlaku vodu z těla dostávají. Je jasné, že v parných dnech svůj pitný režim musíte zvýšit, ale řiďte se vždy vlastním pocitem a důvěřujte svému tělu.

SMS Věštba
SMS Výklad / banner