Síla odpuštění II.: Vždy je to jen o vás

Smutný mužPokud chcete odpustit, neznamená to, že tuto zkušenost musíte nutně z vašeho života vymazat. Odpuštění neznamená zapomenout. Zapomínat, bychom v některých životních situacích neměli.

Zapomínat bychom neměli zejména proto, že každé odpuštění je pro nás zkušenost, ze které se musíme poučit. Každá negativní situace nám nese nějakou informaci. Jakmile ji rozšifrujeme a pochopíme, najednou budeme volní a uleví se nám. Ten pocit by se někdy dal přirovnat i k tzv. pádu kamene ze srdce. Ihned ucítíte, jak jste lehčí o své starosti. Budete mít čistý štít a nemusíte se ke svému trápení již vnitřně vracet.

Pokud chcete odpouštět, nezapomínejte na přijetí. Přijměte i takovou nepříjemnou situaci, protože tato nepříjemná situace se třeba jen ve vás odehrává jako nepříjemná. Tu však v sobě můžete změnit a už nadále nemusí situace působit tak nepříjemně. Vždy jde o úhel pohledu. Za každou novou i negativní zkušenost nezapomeňte poděkovat. I ta k vám přišla z nějakého důvodu. Každé utrpení, které nás v životě potká, nás mělo posilnit. Díky takovýmto zkušenostem dokážeme odpustit nejen druhým, ale také sobě, pokud jsme někdy někomu ublížili.

Vystoupíme tak z role oběti a přijmeme plnou zodpovědnost za svůj život. Zlost můžeme nahradit vcítěním a soucitem. Odpuštění může znamenat i to, že jste připraveni přijímat svět i sebe samé takové, jací jsme. Pokud neumíte odpustit, sami si tak ubližujete a vytváříte v sobě negativní pocity. A jak je známo, to jak a co myslíte, tak přesně to k sobě také přitahujete.

Proto, pokud chcete v životě něco změnit, změňte to nejdříve v sobě. Často stačí pro pozitivní změnu velmi málo – změnit vlastní způsob uvažování.

Nepřehlédněte:

SMS Věštba
SMS Výklad / banner