Sebeobrana

SebeobranaV dnešní hektické a celkem i nebezpečné době je určitě výhodou umět se bránit. Co si budeme povídat, doba se změnila a lepší už to nebude. Od mládí našich rodičů, kteří stanovali volně v přírodě, nebo mohli někde něco nechat ležet a nemuseli se bát, zda jim to někdo ukradne, uplynulo už hodně vody. Svět se změnil a hranice naší země se mu otevřely. Doba se stala divočejší a vyžaduje více ostražitosti. Proto určitě není zbytečné zkusit i nějaké bojové umění, kdy by se člověk mohl v případě nutnosti ubránit. Spolehlivým pomocníkem je určitě sebeobrana, která se většinou skládá z bojových prvků několika bojových umění.

Obzvláště ženy, které chodí často sami i za tmy, například v zimním období když je dříve tma, z práce domů, uvítají možnost umět se bránit.

Nebezpečná doba

Právě ženy jsou většinou obětí různých deviantů a násilníků. Ti používají jako zbraň svou mužskou sílu a chvíli překvapení. Násilníky ale mohou překvapit i ženy a to ovládáním sebeobrany.

I mladé dívky v pubertě chodí často s kamarádkami ven a v noci se vrací domů sami, ve tmě, přes město, či zákoutí, kde by se případný útočník mohl bez problémů ukrýt a svou oběť, aniž by si toho někdo všiml, napadnout. Pokud se žena naučí efektivně bránit, může násilníka nejen překvapit, ale také mu dát pěkně do těla. Je třeba podotknout, že často muži, kteří ženy napadají, nehledají peněženku, ale sexuální potěšení a jsou pro něj schopni všeho.

Sebeobranu můžeme zahájit už i výbavou ženiny kabelky. V té se může nacházet například pepřový sprej, který je často oblíbenou zbraní právě dívek a žen. Také můžete využít osobní alarm. Dnes se prodává také pepřový gel. Ten bývá obarven dočervena a na kůži se drží více jak 48 hodin. Pokud ženy prochází místem, kde ví, že by se něco mohlo stát a nemají zde přehled kvůli nedostatku pouličního světla, můžou si svou obrannou pomůcku nachystat dopředu do ruky.

Umění bránit se

V sebeobraně neexistuje improvizace, ale jasně promyšlené kroky. Nejlépe je bránit se útokem na slabiny. Mezi ty patří vnější i vnitřní strana stehen, genitálie, podbřišek, solar, hlava ale také sedací nerv pod hýžděmi. Všechny tyto oblasti jsou při útoku velmi bolestivé. Určitě je dobré útočit i na oči, krk, uši a bradu.

Pro každou ženu by měl stát za přemýšlení kurz sebeobrany, kde se příslušné údery a kopy naučí. V tomto případě nejde o vyhozené peníze, ale o čas strávený smysluplnou činností, která nám něco dá. Navíc se kromě typických kopů a úderů naučíte i bránit těmto útokům, vysmeknout se z držení a také boj na zemi. Kurzy nejsou ani moc drahé, a kdyby vám drahé připadaly, tyto peníze za to rozhodně stojí. Jako sebeobrana se nejlépe využívá Krav Maga, Jiu Jitsu a Thai box. Často jde v sebeobraně o kombinace těchto bojových umění.

Nejlepší obranou je správná vzdálenost. Udržujte proto bezpečnou vzdálenost na úrovni vzpřímené paže vaší a útočníka směrem k sobě, neměly by se dotýkat, pokud jste tak blízko, že se napřažené paže dotýkají, už jste prakticky v zóně, kde můžete být lehce napadeni. Také je důležité držet správné postavení, mírně pokrčené a rozkročené nohy na úroveň ramen s tím, že jedna noha je vpředu a druhá vzadu a váhu přenášíme na přední, abychom kdykoliv mohli změnit postoj. I ruce nemějte založené na hrudi, pakliže tušíte problémy. Mějte ruce na úrovni hrudi, jen tak položené, nebo se držte za batůžek, či kabelku, nebo si podpírejte bradu. V této pozici jste připraveni bránit se.

Vyhýbejte se také místům, kde by mohlo dojít k nějakému napadení. Pokud nemusíte, nechoďte za tmy sama. Držte se například skupinky lidí.

Určitě je lepší umět pár chvatů, než nic a snažit se nějak laicky bránit. Sebeobrana je užitečná a stojí za to ji umět.

Nepřehlédněte:

SMS Věštba
SMS Výklad / banner