Pupalka dvouletá: Olej, který léčí

Pupalka dvouletáPupalka dvouletá je malá krásná rostlinka, která má mnoho blahodárných účinků na lidský organismus. Nejmocnější je však pupalkový olej.

Pupalka se užívala i dříve. Výtažky z pupalkového kořene a jejich používání ve formě homeopatika je známo už od roku 1987. Dnes se pupalka stává znovu více oblíbenou a zájem o ni se znovu vrací.

Olej z pupalky

Pupalkový olej, který se dělá ze zralých semen této rostliny, se za studena lisuje a poté se užívá v mnoha podobách. Tento zázračný olej obsahuje mnoho mastných i nenasycených kyselin, označovaných jako eikosanoidy. To jsou biologicky aktivní látky, které ovlivňují řadu funkcí. Napomáhají například regulovat krevní tlak, srážlivost krve, srdeční činnost, porodní funkce, imunitní reakce a ovlivňují rozvoj zánětů. Také ovlivňují bolesti kloubů a svalů.

Užívá se jako účinný potravní doplněk, který pomáhá například při atopickém ekzému, lupence a předchází vzniku akné. Působí i při léčbě premenstruačního syndromu, roztroušené sklerózy, také pomáhá při náhlých mozkových příhodách, anginy pectoris, infarktu.

Podle lidových znalostí může i olej z pupalky ve stáří zlepšit zrak, sluch a zmírnit pocení. Kombinovat olej z pupalky s vitamínem E a s výtažky z rybích olejů se osvědčilo jako velmi efektivní. Taktéž kombinace oleje se zinkem pomáhá zejména na akné, kvalitu nehtů i vlasů.

Olej z pupalky spolu s beta-karotenem slouží jako prevence proti nádorům, také zvyšuje práh pro poškození kůže slunečním zářením, napomáhá nehtům, vlasům i pleti.

U dětí může tato bylinka pomoci při hyperaktivitě, upravuje také chod metabolismu a pomáhá tedy i při hubnutí.

Pupalka dvouletá - Oenothera biennis
SMS Věštba
SMS Výklad / banner