Rodinné konstelace: Psychoterapie nebo čarování?

ČarováníNedůvěřivě jsem okukovala desítku dam, se kterou jsem se sešla v pokoji jednoho sídlištního bytu. Ocitla jsem se na semináři rodinných konstelací. Každou z nás něco trápilo: jedna hledala partnera, druhá si nerozuměla s dětmi, pro třetí se stalo noční můrou setkání s tchyní.

Když je myšlení v koncích

Léčení našich problémů jsme chtěly hledat tam, kde vznikly, tedy ve vlastní rodině. „Vyber si svého zástupce za otce, matku a sebe. Postav je do prostoru tak, jak to podle svého srdce ucítíš,“ vyzvala terapeutka Jitka dívku, která se představila jako Klára a prozradila nám, že hledá cestu ke svému otci. Když Klára uvedla postavy doprostřed pokoje na pomyslné jeviště, Jitka je nechala chvíli vstřebat energii svých rolí. Otec se otočil k manželce a dceři zády a vypadalo to, že chce utéct. „Vážně může cítit takovou nenávist?“, ptala jsem se v duchu sama sebe. Ačkoli jsem byla dopředu docela poučená, co tahle psychoterapie obnáší, moje racionální myšlení si s tím nedokázalo poradit.

Nastavené zrcadlo

Ukázalo se, že jsem nasedla do rozjetého vlaku, protože většina přítomných žen na konstelacích nebyla poprvé. Pozorovala jsem, co se děje. Občas došlo i na slzy. Jak řekla v úvodu Jitka: „Dnes jsou všechny emoce povoleny.“ „Chceš si to také zkusit?“ zeptala se mne, a tak jsem prodělala svůj křest ohněm v jednom z rodinných systémů. „Je to pitomec. Nesnáším ho,“ vypadlo ze mne po chvíli naštvaně, když jsem měla vyjádřit své city k bratrovi. V žádné z rolí, v nichž vystupujete, nejste náhodou. Vždy se najdou nějaké paralely, něco společného. Zjednodušeně řečeno: „Bojujete třeba s alkoholem?“ Pak si vás nějaká žena vybere jako zástupce svého otce. Nic ti o něm neřekla a ty jsi ho nikdy v životě neviděla. V průběhu konstelace se ale ukáže, že jde o notorického alkoholika, který si neumí představit ani den bez své lahve. Jednotlivé role svým způsobem nastavují zrcadlo.

Jak se podívat na své kořeny z pohledu psychologa?

Seminář podivuhodné psychologické metody přináší spoustu zajímavého. Stojíte v úlohách zástupců různých rodin, nacítíte situaci. K někomu vás to táhne, jiného člena rodiny téměř nenávidíte. Vítejte na léčivém semináři s nádechem tajemna.

Tajemný přenos informací

Sama jsem ve svých konstelacích byla svědkem zvláštních momentů. Jeden ze zástupců mojí rodiny hovořil o velkých loukách a prodávání medu na trhu. Neuměla jsem si to vysvětlit. Ve stejnou dobu jsem se ale začala zabývat svým rodokmenem, protože pro rodinné konstelace je dobré zjistit podrobnosti o historii rodiny. Asi čtrnáct dní po oné konstelaci jsem objevila informaci, že jeden z mých předků před více než dvěma sty lety skutečně získal velké pozemky. Rodina je pak dlouhou dobu vlastnila a na staré fotografii z prvních let 20. století na nich stávaly obrovské včelíny. Ty musely být pro rodinu nemalým zdrojem příjmů. Představitelka role v mé konstelaci o něčem takovém nemohla mít ani tušení. Jak to vysvětlit?

Generace opakují své chyby

Racionální vysvětlení oblíbené terapie rodinných a partnerských či pracovních vztahů neexistuje. Nejspíše by ho nebyl schopen přesně pojmenovat ani zakladatel této metody, německý psychoterapeut Bert Hellinger (*1925), protože metoda nejde matematicky vypočítat nebo fyzikálně změřit. Snad proto má práce s rodinnou energií nádech tajemna a také se nedá popřít, že jakýmsi zvláštním způsobem funguje. Některé vzorce chování ale po generace ať vědomky či nevědomky opakujeme. Záleží pak na naší vlastní vnímavosti a schopnostech, do jaké míry se nám je podaří pochopit, smířit se s nimi a změnit je. Rodinné konstelace ukazují jednu z možných cest, pochopitelně ale nejsou všelékem, spíš inspirací. Také nevyhovují každému. Mohou ale pomoci člověku získat nadhled nad problémy, nebrat všechno tak strašně vážně a víc se umět vcítit do problémů druhých. I radovat se ze života a zkusit ho případně změnit k lepšímu.

SMS Věštba
SMS Výklad / banner