Připluli s tajemnými tarotovými kartami Arabové?

Arabský tarotStarobylý původ tarotu je pro mnohé vědce dodnes hádankou. Přitom do jejího luštění se odvážně pouštějí mnozí z nich. Jednoznačný názor ale nikdo nemá a možná je to tak lepší. Trocha tajemna je s kartami spjata odjakživa. Právě jejich nevysvětlené propojení s naším životem jim dodává na přitažlivosti.

Zákon zasvěcení i královská cesta

Příběh karet a samotné slovo tarot nedá spát například americkému okultistovi Paulu Fosteru Caseovi (1884–1954). Ten se zabývá variacemi na slovo tarot a sestaví slovní hříčku: „Rota taro orat tora ator,“ která v českém překladu znamená „Kolo Tarotu věstí zákon Hathory“ nebo také „Kolo tarotu zjevuje zákon zasvěcení“. Ve svém pátrání po významu zvláštního slova ovšem zdaleka není sám. Jinou odpověď nabízí staroegyptské slovo tarosh, značící královskou cestu. Další lidé ale dávají přednost výkladu pocházejícího ze slova Thoth. Tento výraz znamená staroegyptského boha magie a moudrosti. Právě magii a moudrost totiž tarotové karty spojují.

Tajemný koloběh života

Kdo se ale nespokojí s egyptským bohem, může sáhnout i po slově tar, v egyptštině znázornění cesty. Znalci latinského jazyka si ale mohou vybrat pro změnu anagram slova rota, tedy kolo, znázorňující koloběh života, vždyť o jeho zachycení koneckonců v kartách jde. Hebrejština má pro změnu slovo torah, zákon. Dokonce francouzský rosenkrucián Eliphas Lévi (1810–1875) si v 18. století myslí, že objevil nečekanou spojitost mezi kartami Velké arkány a 22 písmeny hebrejské abecedy. Výklady tedy mohou být opravdu různé, i když se mezi nimi dá vypozorovat jednotící myšlenka, a sice vyjádření života, jeho koloběhu, životní cesty a jejích úskalí, zákonitostí života. Různé jazyky se na přesný výklad dívají různě, ale jakési jádro se přece jenom dá objevit.

Nepřehlédněte:

SMS Věštba
SMS Výklad / banner