Priessnitzův obklad

By | 15.10.2020

Na angíny i revma

Ač začíná pomalu ale jistě jaro, mnohé z nás stále trápí nějaké to nachlazení nebo rýma. Zkrátka ne všichni se cítíme plni sluníčka a nové energie. Na různé zdravotní neduhy je někdy velmi účinný Priessnitzův obklad. A o co se jedná?

Jedná se o obklad, který své jméno získal po svém vynálezci, Vincencovi Priessnitzovi. O obkladu můžete slyšet také jako o Priessnitzovém zábalu. A kdo to byl Priessnitz? Vincenc Priessnitz byl zakladatelem lázní v Jeseníku. Proslul především díky svým léčebným procedurám, kde využíval léčebnou sílu vody. Priessnitzův obklad je studený zapařovací obklad, který se přikládá lokálně na povrch těla s cílem dosáhnout lokálního prokrvení.


Zábal se namáčí ve studené vodě a přikládá se na kůži. Tento chlad by měl vyvolat reakci. Musí se však brát zřetel na teplotu vody dle stavu pacienta, pokud je pacient nemocný, vyhublý nebo velmi oslabený, poté nemusí mít dostatek energie k zahřátí.

Mokrou látku vyždímejte a poté přidejte na kůži. Aby mohl být zábal úspěšný, je důležité prohřátí pacienta. Pokud to tělo samo nezvládá, pomozte mu například koupelí, ohřívací láhví nebo třením. Namočená látka ve studené vodě by měla na těle dobře přilnout a neměly by vznikat vzduchové bubliny.

Přiložený chladný obklad se překrývá plastovou folií (sáčkem) a obalí se suchou látkou. Pod látkou nejdříve dojde ke snížení teploty, ale to trvá jen chvíli. Po chvíli se teplota stabilizuje a nakonec dochází ke zvýšení teploty až přehřátí obkládaného místa. Obklad by měl na sobě člověk mít dvě až tři hodiny, teprve poté by se měl sundat. Pokud ho chcete používat opakovaně, dodržujte přestávku mezi jednotlivými obklady a to až čtyři hodiny.

Přečíst  Babské rady: Jak na vlasy

Zábal ze slivovice

Tento obklad můžete používat při řadě zdravotních neduhů. Použít ho můžete při angíně, laryngitidě, horečce, při dráždivém kašli, nebo na klouby při revmatických problémech a k relaxaci kosterního svalstva. Obklady se mohou přikládat na krk, dolní končetiny, ale také kotníky, hrudník, ale i na celé tělo.

Priessnitzův obklad je léty prověřený osvědčený způsob, který vede k prokrvení místa tím ke zrychlení hojivých pocitů v těle. Často se právě používá tento obklad na krk a to zejména při angínách. Může se však využít i při zánětech nosu, jícnu nebo nosních dutin.

Přikládá se také na klouby, nejvíce na kolena, ramena nebo loket. Zmírňuje bolest a uvolňuje svalstvo kloubu.

Postižené místo se důkladně promasíruje. Zábal se vždy přikrývá sáčkem a suchým textilem, aby došlo k potřebnému zapaření. Zábal se nechává působit až šedesát minut. Nesmí se samozřejmě přidávat na zánětlivá místa, špatně se hojící rány, na ekzémy apod.

Babské rady dokonce doporučují látku namáčet do slivovice s vodou. Údajně slivovice působí i při vstřebání přes kůži. Dříve se také do zábalu zabalil tvaroh, žloutky nebo nastrouhané brambory a zábal se nechal působit přes noc.

Pokud toužíte účinky studené vody vyzkoušet i na sobě, doporučujeme návštěvu lázní v Jeseníku. Dočtete se tu o historii lázní a jejím zakladateli a navíc je zde nově vybudovaný balneopark, kde si sami na sobě můžete vyzkoušet účinky studené vody.

SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..