Podzimní nemoci a jak s nimi bojovat

By | 10.09.2020

Nemoc]Pro podzimní období jsou typické také nemoci, s kterými se musí náš organismus vyrovnat. Mezi takové typické onemocnění patří zánět sliznice dýchacích cest, tedy především nosohltanu. Její příčinou je často infekce, která je vyvolaná viry a bakteriemi.

Když dojde k této infekci, objeví se typické příznaky, které trvají tři až sedm dní. Potom nadchází další fáze onemocnění, která se označuje jako bakteriální. Onemocnění horních dýchacích cest často provází také rýma. K dalším problémům patří často neprůchodnost nosu, kýchání, zvýšená teplota, bolesti v čele a dráždivý kašel. Pokud se tato nemoc včas nevyléčí, je možné, že dojde k zánětu vedlejších nosních dutin, které se často nemohou léčit jinak než antibiotiky a jde o velmi nepříjemné a bolestivé onemocnění. Toto onemocnění se dá spolehlivě rozpoznat a to právě bolestí čela a v okolí očí a také hnisavým výtokem z nosu. K zánětu dutin se často přidává i zánět středního ucha, průdušek nebo plic.


Kašel je u této nemoci často doprovodným jevem. Je to zároveň i obranný reflex těla, který slouží k průchodnosti dýchacích cest. Často se tak snaží tělo prostřednictvím kašle odstranit hlen, který se špatně vykašlává.

Na všechny tyto nemoci však lze použít i přírodní medicínu a to buď jako doplněk k léčbě nebo i jako podporu či prevenci. Preventivně je dobré přes zimní období nasadit přípravky, které podporují náš imunitní systém, například vitamín C, ženšen, echinaceu, rakytník řešetlákový, hlívu ústřičnou, beta-glukany.

Léčivé rostliny a houby mají příznivý efekt na naše zdraví a je to díky působení celého komplexu obsažených látek. Řada rostlin působí jako antioxidanty a likvidují nadbytečné volné radikály v organismu. Všechny přírodní přípravky lze užívat jako doplněk celkové léčby horních cest dýchacích k posílení imunity a lehčímu průběhu nemoci. K průchodnosti nosu a zlepšení stavu sliznic lze doporučit spreje s Aloe vera nebo mořskou solí.

Ke zmírnění kašle lze využít řadu léčivých rostlin, které se mohou pít jako čaj nebo užívat jako extrakt v přírodních přípravcích. Důležitými látkami v bylinkách jsou slizy, silice a saponiny. Slizy obsahuje například jitrocel kopinatý nebo sléz lesní. Podporují vykašlávání a přispívají k jeho zklidnění. Také tymián a mateřídouška pomáhají k vykašlávání, často se jejich silice užívají i v aromaterapii.

Flavonoidy, třísloviny a saponiny, které jsou pro léčbu kašle a zánětu dutin důležité, obsahuje divizna velkokvětá. Ta pomáhá na suchý i vlhký kašel. Hleny rozřeďuje a pomáhá k jejich vykašlávání, což pomáhá i k produktivnímu kašli. Pomáhá sliznici dýchacích cest, na kterých udělá ochranný film, který brání jejímu vysychání.

Už naši předci věděli, že když je zle, pomáhá nám příroda. Nejen jako prevence, ale i jako hlavní lékař. Všechny nemoci nelze zvládnout přírodními přípravky, ale mohou být dobrou doplňující léčbou.

Přečíst  Lapač snů – jaký má vlastně význam?
SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..