Parabeny v kosmetice

Důvod se obávat?

KosmetikaČím více se lidé zajímají o to, co jedí, díky čemuž vznikají i nejrůznější pořady, začínají si všímat i toho, co si na sebe mažou. Řeč je o kosmetice obecně.

V kosmetice se stále využívá různých chemických procesů, které mají za úkol dělat kosmetiku trvanlivější a konzistenční. Právě parabeny se běžně používají v potravinářském průmyslu, farmacii a kosmetice.

Jde o skupinu chemických látek, které fungují jako konzervační činidla. Mezi nejčastěji používané patří metylparaben, etylparaben, propylparaben, butylparaben a heptylparaben. Tyto látky se zcela běžně přidávají do různých kosmetických přípravků, například do mýdel a šamponů, deodorantů, zubních past, líčidel, léků a jiných. Parabeny mají antibakteriální účinky a mají tedy schopnost zabránit šíření mikroorganismů, a proto jsou kosmetickými firmami tak oblíbené. Tím se prodlužuje trvanlivost produktů a některé tedy vydrží až několik let.

Parabeny však v mnoha lidech vzbuzují i obavy, neboť bylo zjištěno, že se chovají jako ženský hormon estrogen a může tak ovlivňovat různé procesy v těle jako pubertu, nebo onemocnění, které souvisí s hladinami hormonů, například rakovina prsu. Parabeny byly tedy podrobeny mnoha výzkumům, ale stále se tak tyto domněnky nemohou potvrdit. V prsních nádorech se podařilo zachytit i přítomnost parabenů, avšak nedá se určit, jestli to má souvislost s používáním určitých kosmetických přípravků, nebo jestli tyto látky neobsahuje i zdravá tkáň.

Zajímejte se a čtěte etikety

U parabenů navíc zaznívají i takové hypotézy, že mohou způsobovat rakovinu a mají tedy karcinogenní účinky. Parabeny se vyrábí z ropy.

Probíhal také výzkum podle věku a pohlaví a bylo zjištěno, že dospívající a dospělé ženy mají v sobě větší koncentraci parabenů, než muži. Tyto závěry si můžeme vykládat tak, že ženy používají obecně více hygienických a kosmetických přípravků než muži. Problém je také kumulace parabenů v těle a to při používání více přípravků najednou, které v sobě právě parabeny obsahují.

Pokud jste přestali věřit kosmetice, která často parabeny obsahuje, a že jde o velké množství známých značek, zachovejte klid. Ne každý přípravek tyto látky obsahuje. Proto se u těchto firem buďto informujte u každého přípravku zvlášť, nebo čtěte pečlivě složení produktu na etiketě. Tyto firmy totiž mají povinnost uvádět složení přípravku na etiketě. A to zpravidla v sestupném pořadí podle hmotnosti, tudíž na prvních místech se píše takový obsah, který tento produkt obsahuje nejvíce. Pokud se tedy parabeny vyskytují někde na konci, znamená to, že v produktu ho není takové množství.

Východiskem z těchto nejistých produktů pro vás může být zájem o přírodní kosmetiku, která sice nevydrží několik let, zato obsahuje pouze přírodní látky a neobsahuje parabeny. Zkuste značky jako je Bioderma, nebo se poohlédnout i po jiných značkách, můžete to zkusit buď v obchodech se zdravými přírodními kosmetikami, nebo i na internetu. Z vlastní zkušenosti mohu doporučit ajurvédskou kosmetiku Tarani. Za tyto kosmetiky si sice trochu připlatíte, ale máte jistotu, že jsou to čistě přírodní látky, které vám zajišťují kvalitní péči. A uvidíte sami, že na vašem těle se jejich příznivé účinky začnou objevovat sami. Nejlépe je vyzkoušet sami na sobě, která kosmetika vám bude nejvíce vyhovovat, v dnešní době už máte opravdu na výběr z mnoha možností. Přeji vám šťastnou ruku.

SMS Věštba
SMS Výklad / banner