Olše lepkavá

Léčivé listy a kůra

Olše lepkaváOlše lepkavá, latinsky betula nebo angula glutinosa, spadá do čeledi břízovitých. Jde o listnatý opadavý strom, který dorůstá výšky až 30 metrů. Dřevo tohoto stromu je žlutočervené a plodem jsou šistice, které dozrávají do tmavohnědé barvy a často jich můžeme mnoho potkat spadených na cestách. Olší je celkem až dvacet pět druhů.

Nalezneme je hlavně v mírném pásu severní polokoule, ale některé druhy můžeme najít i v horských oblastech Střední a Jižní Ameriky. Olše se často vysazuje zejména na břehu řek a to z toho důvodu, že dokáže zpevnit břehy.

V lidovém léčitelství se odjakživa používaly především listy, ale také kůra. Listy i kůra obsahují především třísloviny, antrachinony, fytosteroly, flavonoidy a taky fenolové a triterpenové látky. V dnešní době už se olše lepkavá tolik nepoužívá, ale dříve se užívala na léčení hned několika zdravotních neduhů.

Působí také jako rostlinná droga jako fytoncidum. Jde o přírodní antibiotikum. Používala se také zejména jako kloktadlo při zánětu mandlí. Olše se používala i ve formě odvaru při průjmech a zánětech střev.

Olše lepkavá má kuželovitou korunu. Na podzim listy tohoto stromu nežloutnou, ale opadávají zelené. Tento strom kvete od března do dubna a produkuje mnoho pylu. I proto patří u alergiků často mezi hlavní alergen. Olše lepkavá je dlouhověká. Tento strom se dožívá až 200 let.

Tinktura a odvar

Z kůry se také dělala tinktura, která se v lidovém léčitelství používala proti bakteriím jako escherichia coli, stalyfokok a dalším. Odvar z listí se také používal při nachlazení a vysoké teplotě. Kdysi se také rozmačkané čerstvé listy používaly na vředy.

Olše se také odjakživa používala na léčbu špatně se hojících ran. V případě revmatismu se připravovala koupel tak, že se do lázně vléval čerstvě připravený odvar. Odvar se však také připravoval z větviček a listů. Nemocným se dokonce doporučovalo spát na olšovém listí.

Je zajímavostí, že kůra z tohoto stromu se používala také na vyčinění kůže. Dokonce i akvaristé používali olšové šištice na úpravu vody v akváriu.

Olše lepkavá také snáší znečištěné ovzduší, a proto se může užívat i v průmyslových zónách. Olšové dřevo má i velké využití v nábytkářství a umění. V minulých dobách se hojně používala na stavbu mostů a splavů. Olše lepkavá rychle roste a z toho důvodu je výborná společně s topolem a vrbou na výrobu pilinových briket a drtí. Navíc také zkvalitňuje půdu.

Nasbírané a usušené listy olše se používají při nachlazeních, průjmech a horečkách. Rozmačkané listy ulevují také vředům a bolavým nohám. Navíc působí hojivě i na rozpraskané bradavky kojících matek.

SMS Věštba
SMS Výklad / banner