Nový rok: 1. Leden, den starých zvyků

By | 21.12.2020

Rok 2013]Za nedlouho nás čekají oslavy nového roku 2013. 1. ledna v kalendáři stojí Nový rok. Všichni jej vítáme bujarými oslavami a doufáme, že nadcházející rok bude lepší, než ten předchozí. Dáváme si různá předsevzetí, které často upadnou v zapomnění. Na Nový rok nesmíme jíst nic, co by mělo peří. To proto, aby nám neuletělo štěstí. Také se říká – jak na Nový rok, tak po celý rok.

V tento den se konaly vždy sváteční mše, které měly hojnou účast. Lidé brzy vstávali, protože ti, co dlouho vyspávali, byli považováni za lenochy. V dřívějších dobách se v tento den chodilo s proutky koledovat. Někde se konaly po novoročním obědě i koláčové slavnosti. Pekly se novoroční koláče, které byly velkými vdolky z kynutého těsta. Do těsta se zapichovaly proutky, které se nahoře svazovaly. A na vršek se dávaly kytice z papírových květů a rozmarýnů. Dolů se aranžovaly rudé stuhy.

Na proutkách visely perníčky, cukroví a jiné sladkosti. Také se zde umisťovaly červená jablíčka, pozlacené ořechy, věnečky, řetězce z tykvových semínek a sušené švestky. Koláč se poté vezl na koňském povozu a vezli jej mladí lidé do vybrané hospody nebo chalupy, kde se odehrávaly novoroční oslavy. V místnosti se poté sešli lidé všeho věku a původu. Koláč se dával na stůl a do jeho středu lidé dávali potají peníze. Za ty pak pořídili společnou večeři a zaplatili hudbu. Ještě ten den se musel koláč sníst.

Nepřehlédněte:

SMS Věštba
SMS Výklad / banner
Přečíst  Věrnost a znamení díl II.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..