Noni: Dar z nebes

NoniNěkomu název Noni nic neříká, jiní se s ním už možná někde setkali. Noni je havajský strom, který je svým původem z Asie. Jeho latinský název je Morinda citrifolia.

Strom Noni se vyskytuje i na Kubě a v jiných tropech. Ovoci tohoto stromu se také říká ovoce z ráje.

Může to být zejména proto, že se přisuzuje tomuto ovoci více jak třicet přírodních složek, které pozitivně působí na lidský organismus.

Ovoce Noni regeneruje buňky a také produkuje oxid dusičný v organismu. Navíc se neužívá jen v medicíně, ale také jako homeopatikum.

Označení Noni se vzalo od havajských léčitelů. Rostlina Noni může dosáhnout až osmi metrů. Celý rok na této rostlině rostou plody, které se podobají bramborám. Údajně je to jediná rostlina na světě, která plodí každý den. Větve obsypávají květy, ze kterých se pak stávají zralé plody. Ty mají mléčně bílou barvu, jsou měkké a mají trošku nepříjemnou chuť i vůni. Za pouhý jeden měsíc se dá z jedné této rostliny sklidit až půl tuny plodů. Zralé plody ale nevydrží více jak pět dní. Poté se rozkládají.

O Noni se dokonce zmiňují i spisy Ayurvéda, kde se Noni označuje jako symbol dlouhověkosti, či strom života. Noni byl nazýván různě, například Och, či Ashyua. V celé Polynésii byla Noni užívána zejména v lidové léčbě na různé potíže. Noni nesl i název Dar z nebes.

To, co věděli lidé už dávno, že je tato rostlina výjimečná a blahodárná pro lidský organismus, dnes potvrzují už i lékaři, biochemici a vědci.

Noni je známá po celém světě, v Austrálii, Malajsii, Číně i Asii.

Noni - Oblíbený léčiteli

Plod NoniLéčitelé tuto rostlinu hojně užívali a využívali rostlinu celou, od kořenů, přes semena, kůru, listy, květy a plody. Noni pomáhalo zejména na dýchací, zažívací, nervové, či imunitní problémy. Také pomáhá na kožní a kloubní problémy, či na poruchy kostí.

Listy tohoto stromu se užívají na vnější ošetření a zejména k tlumení bolesti. Extrakty z kořenů Noni pomáhají snížit krevní tlak, kůra stromu je zase vhodná na malárii.

Semena stromu se užívají na zácpu a extrakt z květu na záněty očí. Plod rostliny, který je nejcennější na celé rostlině vůbec, pomáhá na různé neduhy. Ovoce má navíc velkou výživovou hodnotu a pojídalo se v dobách hladu, či diet.

Noni se užívala zejména k léčení zánětů, kožních problémů, nevolností, na otravu jídlem, horečky, infekce, různé poranění, či průjmy, zácpy, menstruační problémy, na rány od zvířat i hmyzu a na problémy, které s sebou nese stáří.

Pít extrakty Noni, či být v blízkosti tohoto stromu není zrovna příjemné. Rostlina zapáchá nažluklou vůní, i chutí. S příchodem medicíny a výzkumu se však i dnes dají sehnat různé extrakty z této rostliny, které nejsou pro konzumaci tak odpuzující.

Noni v sobě obsahuje velké množství fytochemikálií, xeroninu a serotoninu, který vyvolává v lidech euforické stavy, a proto bylo Noni vítáno při bolestivých problémech.

Noni v sobě nese i protinádorové účinky. Noni v sobě dokonce nese i látky, které potírají sedm nejvíce nebezpečných bakterií.

Plody Noni se dají konzumovat s dalšími druhy ovoce i s různými léky. Může je konzumovat každý, i těhotné a kojící ženy. Konzumování ovoce se doporučuje rozložit na menší dávky do jednoho dne. Někteří pociťují jeho kladné účinky ihned, někteří už po pár dnech, či týdnech.

Tento soubor podléhá licenci Creative Commons, zdroj: Morina_ctrifolia.jpg
SMS Věštba
SMS Výklad / banner