Mrtvé moře: Jezero soli a minerálů

Mrtvé mořeUrčitě jste už někdy slyšeli o Mrtvém moři, ale možná jen málokdo z nás si dokáže představit, co se pod tím to názvem skutečně skrývá.

Mrtvé moře je označení pro slané bezodtokové jezero. Hraničí s Palestinou, Jordánskem a Izraelem. Mrtvé moře má jedno nej. Je jím nejníže položená vodní plocha na světě. Přesně to znamená až 400 metrů pod úrovní moře a ke všemu Mrtvé moře stále klesá.

Mrtvé moře vzniklo před zhruba třemi miliony lety. Jeho rozloha čítá na 1050 km2 a hloubka činí až 365 metrů. Voda se tu uvolňuje pouze vypařováním a hladina tak stále klesá, jde o zhruba jeden metr za čtyři roky.

Zároveň jde také o nejslanější moře na světě. Jeho voda obsahuje 33% rozpuštěných solí. Moře je tak slané, že člověka nadnáší a drží na hladině, aniž by pro to musel cokoliv dělat. Plavání a potápění je tak na tomto místě téměř nereálné.

Díky tomu, že je moře tak velmi slané a sůl se dostává všude na povrch lidského těla, člověk ucítí i ty nejmenší škrábance a záděry.

Kvůli vysoké soli je jakýkoliv život v tomto moři zcela nemožný. Nenachází se v něm žádné rostliny, ani vyšší organismy, jen 11 druhů vysoce odolných mikroorganismů. Díky tomu také vznikl název pro toto moře.

Mrtvé moře navíc obsahuje více jak 30% minerálů a působí tak příznivě na různá kožní onemocnění, ekzémy, lupénku, akné a revmatické či respirační onemocnění. Z Mrtvého moře má možnost uplatnění i jeho bahno, které má příznivé účinky zejména na lidskou pokožku, a proto se často stává součástí kosmetických přípravků.

Mrtvé moře se tak stává místem odpočinku, relaxu, rehabilitace, krásy a hlavně zdraví a ozdravných pobytů. Jde o takové malé lázně. Už v minulých dobách k Mrtvému moři jezdila spousta lidí, kteří znali jeho příznivé účinky.

SMS Věštba
SMS Výklad / banner