Meloun

MelounJe léto a letním ovocem, které letí, je samozřejmě meloun. Pro někoho je to velká zelená koule, kterou moc nemusí a pro druhého naopak nepostradatelná zelenina. Ano zelenina. Meloun není ovoce.

Meloun totiž jako cuketa či okurka spadá do čeledi tykvovitých a tak je dáno, že je meloun zeleninou. Vodní melouny, které známe, jsou původem z Afriky, zatímco cukrové melouny naopak z Asie. Dnes se však pěstují i u nás v Evropě. Dobře jdou zejména ve skleníku a hlavně v teplém létě.

Jak vlastně poznat, který meloun koupit a který ne? Není do nich vidět a často se tváří všichni stejně, až po rozříznutí někdy zjistíme, že tohle nebyl zrovna nejlepší kup. Jak tedy poznat zralost plodu?

Můžeme na něj například zaklepat pro dutý zvuk, nebo zatřepat, či potěžkat. U melounů je důležitá zejména nasládlá vůně. A nikdy nekupujeme melouny naoko nepěkné a příliš lehké. Ulehčením nám může být například kupovaný meloun, který už je rozříznutý a my tak máme pojem o tom, co za meloun kupujeme.

Proč se melounům nevyhýbat a naopak jim jít naproti a zařadit jej do svého jídelníčku? Odpověď je prostá. Meloun je zdravý. Obsahuje vysoký obsah vitamínu C. A díky tomu napomáhá naší imunitě a kondici. Mezi další vitamíny patří i vitamín skupiny B. Ty napomáhají ke správné syntéze bílkovin a okysličování organismu. Také obsahuje kyselinu listovou, důležitou pro zdravé vlasy, kůži, nehty a krvetvorbu a také plodnost.

Meloun: Sladké pokušení

Kromě toho melouny v sobě obsahují i karoteny a antioxidanty. Ty pomáhají k odbourávání exotických látek a napomáhají ke správné funkci organismu. Navíc napomáhají k ochraně sliznic a pomáhají také správnému zraku a mentální svěžesti.

Z prvků meloun obsahuje železo, mangan, draslík, jód, hořčík a zinek, které pomáhají na pevné kosti, sexuální libido, mozek a zuby.

To že meloun osvěžuje, není dáno jen vysokým obsahem vody, ale také přírodními cukry a stopovými prvky, které dodávají okamžitou energii a stimulují nejen psychiku, ale také fyzickou úroveň těla.

Pokud se rozhodneme k držení nějaké redukční diety, je vhodné do jídelníčku zařadit už zmíněný meloun. Je to proto, že obsahuje z 90% hlavně vodu a cukry tvoří malou část. Vodní meloun má nejméně cukru. Meloun navíc dokáže zasytit na několik hodin a obsahuje přírodní bioaktivní látky.

Navíc dokáže skvěle očišťovat tělo a čisti ledviny. Pokud budeme jíst jen meloun, můžeme mít nějaké trávicí potíže, a proto se doporučuje ho kombinovat i s jinou pevnou stravou.

Meloun je vhodný zejména v parných letních dnech jako osvěžení. Vhodný je do ovocných salátů, do dezertů, jako ozdoba. Přidává se i do alkoholických či nealkoholických nápojů. Někdy se používá i se zeleninovým salátem, sýrem a ořechy.

SMS Věštba
SMS Výklad / banner