Meditace radosti

RadostUž jsme dříve psali, jak moc má meditace pozitivní vliv na naše tělo i psychiku. Meditujeme z různých důvodů, někdo hledá klid, někdo štěstí, někdo osvícení, někdo dobrý pocit. A někdo třeba radost. A právě meditaci radosti se budeme věnovat v tomto článku.

Jde o zcela jednoduché dechové, vizualizační energetické cvičení, které zvládne každý. Stačí najít si denně pět minut svého času a věnovat ho sobě.

Důležité je v sobě najít vlastní rytmus. Každý z nás má jinou denní náplň, věnujeme se rodině, dětem, kamarádům, sobě nebo jiným zálibám. Někdo najde chvíli klidu za celý den, kdy má chvíli jen sám pro sebe, až večer před spaním, někdo ráno po probuzení a někdo i během dne.

Někdy je lepší si na meditaci najít čas hned ráno nebo odpoledne, protože mnoho z nás večer při meditacích usíná a meditace pak nemá takový efekt.

Důležité je, najít si pro meditaci radosti klidné a příjemné místo. Teď v létě to může být příroda, například les, park nebo zahrada, nebo to může být i ložnice, či obývák. Důležité je, abyste se na tomto místě cítili dobře, dýchali čerstvý vzduch a nebyli rušeni hlukem svého okolí nebo členy rodiny.

Provést meditaci radosti je opravdu jednoduché. Důležité je si lehnout na záda s rovnou páteří a uvolnit celé tělo. Poté se soustřeďte na svůj dech.

Levou dlaň přiložte na střed hrudníku, do oblasti čtvrté čakry a pravou dlaň přiložte na oblast podbřišku, do oblasti druhé čakry. Kvůli toku energie je zcela ideální spojit kůži na kůži. Nadechujte se pomyslně skrz levou ruku do oblasti hrudníku a dovnitř a vydechujte z podbřišku skrz pravou ruku ven. Prohlubujte dech, nechávejte ho volně plynout.

Za pár minut ucítíte jemné brnění v rukou, v obou aktivovaných oblastech i v celém těle. To pro vás bude známkou hlubokého uvolnění a rozproudění energie. Stále zhluboka dýchejte.

S nádechem v oblasti hrudníku vlastní představivostí nechte vykvést květ, vizualizujte si ho a užívejte si jeho krásu. Tuto fázi však nevynucujte, až bude ten správný čas, květ se vám ukáže ve vší kráse.

Může jít o formu obrazu, vůně, zvuku nebo pocitu. S výdechem v oblasti podbřišku vše opakujte a nechejte opět vykvést květ do své krásy.

Pozorujte, jak se cítíte, jak je vám hezky, bezstarostně a radostně.


Vše opakujte dle potřeby, ideálně dvacet jedna po sobě jdoucích dní, ale záleží na vás samotných.

Cvičení působí blahodárně na emoce, zklidňuje a harmonizuje. Spojuje vás s vlastním středem, otevírá schopnost sdílet lásku i sebe a prožívat každý den v radosti a hravosti.

SMS Věštba
SMS Výklad / banner