Meditace I. díl: Naučte se meditovat, prospěje to vašemu tělu i mysli

MeditaceK meditaci nepotřebujete nic zvláštního snad jen sebe samotné a nějaké tiché místo, kde byste mohli meditaci začít praktikovat. Meditace je výbornou metodou jak dostát vnitřního klidu, po kterém spousta z nás touží, ale neví jak ho docílit.

Co vlastně meditace je?

Je to zvláštní stav naší mysli. Ale zvláštním se může jen zdát, neboť meditace je takový stav mysli, kdy se naše mysl ocitá v naprostém klidu a co je podstatné – hlavou nám nepoletují žádné myšlenky. I proto je meditace metodou zejména vytrvalostní, protože takového stavu nelze docílit hned, ale pravidelným tréninkem.

Zkuste si někdy v tichosti sednout a zavřít oči, zhluboka dýchat a skutečně na nic nemyslet. Pro nás, kteří jsme roztěkaní, zvyklí být v jednom presu a neustále někam spěchat, to bude chvíle, kdy můžete pociťovat značnou nervozitu, protože zkrátka nejsme zvyklí se v tom dnešním chaosu zastavit, vypnout a nemyslet. Zkrátka zkusit si jen být.

Meditací pro nás mohou být ale i různé činnosti, například naše koníčky, při kterých jsme v klidu, cítíme se vyrovnaně a na naši činnost se zcela soustředíme. To jsou chvíle, kdy také, ač nevědomky, meditujeme. Dokážeme se oprostit od světa kolem nás a natolik se soustředit na danou věc, že ačkoliv to neregistrujeme, tok myšlenek v naší mysli se zastaví.

Uklidnit naše tělo, smyslové vjemy i mysl, to je počáteční stav, jak se naučit se do stavu meditace dostávat. V meditaci se také nesmíte zamýšlet nad minulostí, či budoucností. Musíte se soustředit na okamžik přítomnosti, ve kterém se právě nacházíte. Dobré je vnímat ticho kolem vás, nebo váš plynulý dech, či rytmus srdce. Vaše mysl musí být čistá. Teprve poté si můžete užívat momentu meditace.

Nepřehlédněte:

SMS Věštba
SMS Výklad / banner