Mayové střední Ameriky

By | 10.04.2020

Mayský kalendář]Mayové obývali střední Ameriku, byli to tehdy první obyvatelé Ameriky a patřili mezi ty nejvyspělejší. Stavěli pyramidy, chrámy a svatyně. Mezi nádherné můžeme považovat pyramidy v Teotihuacánu. Pověsti praví, že je tu vystavěli obři. Opravdu se po celém světě našli kostry lidí, kteří byli vysocí od 10 do 35 m. Je to nevysvětlitelné, ale je to fakt. Tehotihuánští obři jak se jim říká vyzdvihli v tomto městě do výšky která se srovnatelná s naší Petřínskou věží, pyramidu Slunce. Ta měří v odvodu více než tisíc metrů a proti ní se vypíná pyramida Měsíce. Vedle ní se nachází další pyramida Quetzalcoatlova. Ta je ozdobena hlavou opeřeného hada.

Mužům se někdy říkalo Olmékové a jaguáří muži a také po nich pojmenovali město jaguárů. Toto město se jmenuje La Venta. Má svou pyramidu, která je zasvěcena jaguárovi. Nefritové sošky, které zde byli nalezené, uctívají jaguára. Prostě tu vše připomíná toto zvíře.

Ráda bych tu Mayové představila nejdříve jako indiání, kteří milovali život, ctili bohy a ctili smrt. Uměli stavět pyramidy, svatyně, neznali však kovy, protože Yucatán, země kterou obývali je chudý na kovy. Pracovali s kameným dlátem. Proto stavby po nich zanechané jsou mimořádné. Pyramidy stavěli tak, aby z nich mohli neustále sledovat hvězdnou oblohu. Každý den je zaznamenán a vytesán do pyramid, můžeme tedy se zpětnou vazbou sledovat vše, co se tehdy dělo.

Mayské umění

Mayské umění a jejich astrologické výpočty měli svou číselnou řadu. Mayové znali v tehdejší době i nulu a používali ji s úspěchem. Nejvíce se používalo číslování do dvaceti. Dvacítka byla základ. Jejich číslovky se skládají z teček a čárek. Je zajímavé že my používáme jen desetinný systém. Mayové používali v jejich době již dvacetinný systém. Používali tedy mnohem vyšší čísla než my. Také jejich zemědělství bylo na úrovni. Měli až dvěstě druhů brambor, několik druhů kukuřice, léčivé a pálivé chili papričky, avokáda, dýně a také jejich systém zavlažování byl důmyslně propracován. Uměli dopravit vodu až na nejneschůdnější kopec.

Další raritou když to tak pojmenujeme je nádherné město, které se jmenuje Palengue. Mayové mu říkají Hadí město. Stojí zde jedna z pyramid, které se říká Chrám nápisů. Profesor Ruz v této pyramidě v roce 1952 odkryl hrobku a s ní tajnou svatyni. Skoro pět let trvali práce, než odstranili zavalenou hrobku s kterou si někdo dal velmi velkou práci, aby byla nepřístupná. Až došli ke svatyni. Tu zdobí štukové reliéfy devíti Vládců noci, neboli bohů devíti mayských podsvětí. Jsou zdobeny guetzalími pery a pasem, na kterém jsou vyobrazeny tři lidské lebky. Profesor nepochybuje, že tato pyramida je pro mayskou kulturu moc důležitá, proto k ní zavalili přístupovou cestu. Svatyně je výjimečná i svým kamenným oltářen. Deska oltáře je obrovská, skoro čtyři metry dlouhá a více než dva metry široká. Její povrch je slavnostně vyzdobený. Z oltáře se dozvídáme, že je zde pochován veliký král Pacal. Někteří dokonce tvrdí, že na jeho náhrobku je vyobrazení kosmonauta v kosmické lodi. Každopádně opravdu postava na náhrobku toto tvrzení představuje. Je v postoji jako když sedí a řídí kosmickou loď. Říkáme si však, kde se v roce 692 vzal náhrobek s vyobrazením kosmonauta a kosmické lodi. Možná i na toto existuje odpověď. Mayové nám prostřednictvím svých knih uložených v Drážďanech vzkázali poselství.

Přečíst  Šalvěj lékařská - Salvia officinalis L.

Mayské poselství

„Běda vám lidé Země,
rytířů jaguára konec nastane,
a sním počátek věků nového,
jenž z popela svého předchůdce povstane,
bude to čas setkání s vládci hvězd.“

Nepřehlédněte:

SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..