Máslo

By | 10.08.2020

Máslo]V dnešní době lze zakoupit kromě obyčejného tradičního másla také spoustu jiných pomazánkových másel a margarínů. Někdo si oblíbí tradiční máslo, někomu více chutnají margaríny. Margaríny působí lehkým dojmem a lépe se roztírají. Máslo je naopak tuhé a je potřeba ho nechat chvíli z lednice povolit, aby se také dalo lehce roztírat. Někomu může právě tradiční máslo připadat tučné a méně zdravé než margaríny. Mnoho lidí tak překvapí, že je tomu často právě naopak.

Mást mohou i nutriční terapeuti, kteří se stejně jako obyčejní strávníci dělí na příznivce a odpůrce másla. V jejich oblibě je dnes spíše přepuštěné máslo.


Máslo je navíc zdravější, než řada margarínů. Jde o to, že v margarínech se ukrývá mnoho chemie a olejů, zejména palmového, zatímco máslo je tvořeno z přírodních a kvalitních surovin. A navíc ho lze lehce vytvořit i doma.

Už naše babičky přepouštěly máslo a to pomalým a mírným varem. Tím zbavovaly máslo vody a všeho, co se v něm mohlo kazit.

Přepuštěné máslo tzv. ghí užívají hojně také Indové. Velkou výhodou zůstává, že takové máslo dlouho vydrží. Jen tak nežlukne a to dokonce, i když je máslo mimo lednici. Ghí je v Indii považováno za léčivé a to jak vnitřně tak i zevně. Používají ho také do pokrmů, kde je základem mnoha zeleninových jídel. Tímto máslem se také potírají obilné placky, které se připravují nasucho.

Máme v hlavách zafixováno, že tuky rovná se vysoký cholesterol. Myslíme si tedy, že hodně tuku způsobuje problémy s cholesterolem. Pravda je taková, že je to mnohem složitější. Záleží vždy na způsobu stravování. Například Eskymáci nemají možnost pěstovat zeleninu ani ovoce a tak jejich jídelníček tvoří z velké části ryby a ulovená zvířata, tedy maso. Tuku tak konzumují skutečně mnoho a přesto jsou zdraví a problémy s vysokým cholesterolem nemají. Problém však nastává, pokud se tito lidé začnou stravovat západním způsobem. Pokud do svého jídelníčku zařadí různé pochutiny a cukry, začne se jim po zdravotní stránce přitěžovat. Velkým rozdíl nastává mezi živočišnými a ztuženými tuky. Dříve konzumovali živočišné tuky, teď je nahradí tuky ztužené, které jsou obsaženy v brambůrkách, koblihách a dalších lákadlech.

Právě to je zásadní problém. Lidské tělo se s odbouráváním ztužených tuků vyrovnává těžko. Dříve se tvrdilo, že ztužené tuky jsou zdravější než sádlo a máslo, ale skutečnost napovídá opaku. Právě margaríny, které jsou všemi reklamami uváděny jako „náhražky másla“, které působí pozitivně na zdravotní stav a snižují cholesterol, ho paradoxně u svých uživatelů zvyšují. A mohou za to opět tuky, které margaríny obsahují. Ztužené tuky se začaly používat už kolem roku 1920.

Do odmítaného produktu se stejně jako máslo dostalo sádlo. Oba tuky jsou neprávem odmítané a lidé by jim měli dát přednost před průmyslovými margaríny. Není nad pravé poctivé máslo, které hojně využívali i naši předci, a které si stále můžeme s chutí dopřát i dnes.

Pokud také patříte mezi příznivce másla, můžete si ho vyrobit doma dokonce sami a tak si být jisti, že vaši oblíbenou pochoutku budete mít neustále po ruce.

Hand made tzv. ruční práce dnes letí a výroba domácího poctivého másla je jednoduchá a zvládne ji opravdu každý. A kdyby se někomu zdála výroba náročná, za tu práci tato čerstvá a voňavá pochoutka rozhodně stojí. A každý, kdo chce mít jistotu v tom, co jí, by se do toho měl pustit.

Přečíst  Podběl: Zdravý čaj i zábaly

Výroba domácího másla

Tento návod bude na tzv. horkou metodu výroby másla a to pomocí rychlého šlehání.

Potřebovat budete dva kelímky více jak 30 % smetany. Nejlépe té bez stabilizátorů, aby se dalo lépe dosáhnout fáze přešlehání. Smetanu nezapomeňte před výrobou másla vytáhnout z lednice, aby měla kolem 10 stupňů Celsia.

Šlehat můžete smetanu pomocí metliček, ale dávejte pozor, hodně to stříká. Použít se dá také sekací nádoba u mixérů. Či rovnou využít ponorný mixér.

Dva kelímky vylijte do nádoby a začněte šlehat. Po minutě se vytvoří šlehačka. Lépe se pracuje s ponorným mixérem než s metličkami, protože postupně máslo houstne a pro ruční mixér je to více náročné. Ponorný mixér je pro tuto práci však akorát. Opakovaným ponořováním mixéru se vylučuje podmáslí.

To se může uschovat na zadělávání chleba, ale zároveň je i zdravé na pití.

Jak se vám bude zdát máslo pořádně hutné, vyklopte ho a podmáslí slijte. Poté hroudu másla hněťte pod proudem studené vody na prkénku. Z másla se vyloučí zbytky syrovátek. Poté hrudku másla vraťte do mixéru a nechte promísit k vyloučení zbytky tekutiny. To vše udělejte třikrát. Ideální stav je, kdy z másla vychází už jen čistá voda.

Zbylé máslo uchovejte v ledničce a používejte na vaření a na mazání na pečivo, jak jste zvyklí. Můžete si také zkusit vytvořit bylinkové máslo.

SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..