Mandala

MandalaMandala
Pokud rádi kreslíte a rádi byste si u toho odpočali, zkuste mandalu. U té se uvolníte a můžete i relaxovat. Díky uspořádání tvarů a barev můžete poznat i sebe sama. Už dávno není tajemství, že mandaly zklidňují mysl a pomáhají soustředit se.

Mandaly můžeme dnes zakoupit v knihkupectví jako omalovánky, nebo si je můžeme i sami vytvořit za pomocí různých tvarů, symbolů a ornamentů do kruhu. Vybarvíme je pomocí barev, které si sami vybereme, podle svých pocitů.

Abyste se soustředili a uvolnili, nemusíte mandalu malovat, či ji vybarvovat. Stačí se na mandalu jen dívat. Každý tvar a barva předávají určité energie, které na nás působí.

Mandala znamená kruh neboli střed. Je to harmonické spojení barev a tvarů v kruhu. Lidstvo kruh vždy fascinoval a dávno se zajímalo o jeho pravou podstatu.

Mandaly se začínají vyskytovat v předbuddhistické Indii, v půdorysech chrámů. Kruh je tu považován za symbol věčnosti a nekonečna. Mandaly se i dnes užívají při mnoha duchovních cvičeních a v medicíně mají užití v arteterapii.

Celý proces tvoření či vybarvování mandaly uklidňuje mysl a pomáhá koncentraci. Díky mandalám můžeme vyjádřit rozpoložení našeho nitra.

Mandaly pomáhají nalézt rovnováhu. Uklidňují emoce a díky koncentraci, se dokáže člověk uvolnit. Dodávají nám energii a sílu a pomáhají nám odreagovat se. Také tím člověk pozná sám sebe, když se sebou tráví čas a musí se věnovat jen tomu, co dělá někde o samotě.

Být o samotě, na klidném místě s jemnou relaxační hudbou, to vše může pomoci uvolnit se.

Barvy a tvary jsou společně navzájem propojeny. Díky barvám se dá určit psychický stav člověka.

Většinou to bývá tak, že uprostřed je barva, která je pro nás v určitou chvíli pocitově velmi důležitá.

Pokud tato barva v celé mandale převládá, může vyjadřovat naši momentální náladu, nebo i déletrvající stav. Pestrá mandala s rovnoměrným užitím barev může vypovídat o harmonii osobnosti. Také záleží, zda začínáme malovat od středu, či od okraje.

Různé tvary symbolizují různé věci. Například čtverec je symbolem pevnosti, stability a vyváženosti. Spirála je symbolem vývoje a také cesty. Duha je symbol radosti a naděje. Strom je symbolem života a hojnosti. A blesk symbolizuje pochopení a náhlé prohlédnutí.

Trojúhelník je výrazem dynamiky a síly. Červená barva je symbolem chuti do života, emoce a také lásky. Za to zelená barva je symbolem nového začátku, rozvoje, růstu a také temperamentu. Barva hnědá je barvou Země a symbolizuje pocit bezpečí.

SMS Věštba
SMS Výklad / banner