České celebrity: Luděk Munzar

*20.3.1933

Herec, kterého znají i všechny generace. Proslul nejen jako Jakub Cirkl, sklář z československé rodinné epopeje z poloviny osmdesátých let minulého století. Mezi jeho zásadní životní role patří například Generál Eliáš (1995), Pilát Pontský, onoho dne (1991) nebo Sedmero krkavců (1967), exceloval také společně s Vladimírem Brabcem ve snímku Herec (1988). Narodil se v Nové Včelnici nedaleko Kamenice nad Lipou, ačkoliv doma byl vždycky spíše ve východočeském regionu, kde strávil své dětství. Zrozenec ryb, které jsou často klidné povahy a duchovně založené a vnímavé. Je už na první pohled znát, že toto charismatickému herci vůbec nechybí.

Úspěšný byl nejen jako herec, ale rovněž i v roli dabéra.

Luděk Munzar proslul jako skvělý herec, ale málokdo ví, že byl i výborným dabérem, svůj hlas propůjčil například americkému herci Paulu Newmanovi. Jako herec se poprvé objevuje s koncem padesátých let, kdy se objevuje ve snímcích Dalibor (1956) a televizním filmu Přijde čas (1957). Zahraje si i v mnoha dalších filmech a seriálech, nezapomenutelná je například jeho úloha v sérii Dnes v jednom domě, ale také třináctidílném seriálu Synové a dcery Jakuba Skláře. Aktivním zůstal až do pokročilého věku, přestože spolu se ženou Janou Hlaváčovou na začátku devadesátých let minulého století opustil prkna Národního divadla. Objevil se i v seriálu Náves (2006), epizodní roli měl i v televizním filmu Piknik (2014).

Během života se Luďku Munzarovi dostalo řady významných ocenění, v roce 1977 byl jmenován zasloužilým členem Národního divadla, o dalších pět let později se stal zasloužilým umělcem. S Janou Hlaváčovou je podruhé ženatý, s první ženou Naděždou (manželství trvalo 1957 až 1967) má dceru Johanu. Herecké geny svých rodičů zdědila bezesporu dcera Barbora, která si zahrála v Ordinaci v růžové zahradě nebo Pojišťovně štěstí.

SMS Věštba
SMS Výklad / banner